Hašek: V nabídce Amazonu jsou stále ve hře obě lokality

Smluvní vztah Jihomoravského kraje a Letiště Brno a.s. i vlastnickou strukturu této společnosti představil na tiskové konferenci 27. března 2014 předseda představenstva LETIŠTĚ BRNO a.s. Jiří Filip. Reagoval tím na prezentaci řady nepřesných a mnohdy zavádějících informací v médiích v předcházejících dnech.

„Po dobu provozování letiště Brno – Tuřany naší společností došlo k významnému obnovení infrastruktury letiště, zhodnocení majetku kraje, rozšíření provozu a rozsahu a kvality nabízených služeb,“ řekl Jiří Filip, který se také vyjádřil k vlastnické struktuře společnosti LETIŠTĚ BRNO a.s., která je dohledatelná z veřejných databází. „Naše společnost sídlí po celou dobu od svého založení na letišti Brno – Tuřany, byla založena a po celou dobu je 100% vlastněna společností B.A.W.D.F. s.ro. Společnost B.A.W.D.F. s.ro. sídlí rovněž po celou dobu od svého založení na letišti Brno – Tuřany. Společníky jsou tři obchodní společnosti založené podle českého právního řádu se sídlem v České republice,“ zdůraznil Jiří Filip.
Součástí vlastnické struktury společnosti LETIŠTĚ BRNO a.s. je dále společnost Brno Airport Logistic park s.r.o. „Jedná se o společnost založenou podle právního řádu České republiky se sídlem na letišti Brno-Tuřany, která je 100% vlastněná společností LETIŠTĚ BRNO a.s. Důvodem pro založení této společnosti byla potřeba vytvoření samostatného subjektu řízeného společností LETIŠTĚ BRNO a.s. specializovaného na přípravu rozvojových programů souvisejících se správou podniku Letiště Brno – Tuřany. Společnost LETIŠTĚ BRNO a.s. prohlašuje, že nabídka Jihomoravského kraje učiněná v předcházejících dnech vůči zahraničnímu investorovi respektuje právní vztahy se společností LETIŠTĚ BRNO a.s. a jí řízenou společností Brno Airport Logistic park s.r.o.,“ prohlásil Jiří Filip.

Plný text prohlášení ZDE (pdf, 1 MB), Provozní výkony společnosti a vlastnická struktura ZDE (pdf, 457 kB).

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek informoval na tiskové konferenci o aktuálním stavu jednání se společností Amazon: „Jednáme přímo s Amazonem, nikoliv s prostředníky. Společně s námi jedná vládní agentura Czechinvest. Jakmile se dozvíme, že Amazon zájem má nebo nemá, tak bude Jihomoravský kraj adekvátně reagovat. V tuto chvíli jsou ve hře obě lokality – jak Černovická terasa projednávaná Statutárním městem Brnem, tak pozemky v okolí letiště nabízené Jihomoravským krajem. Není to válka ani soutěž, jako hejtman budu nejšťastnější, když tato investice zůstane v České republice, bude v Brně, to znamená na jižní Moravě. Co se týká možných dalších výdajů spojených s již provedenými kroky, byla to samotná společnost LETIŠTĚ BRNO, která nás kontaktovala a navrhla, abychom učinili oficiální nabídku Amazonu na jednání o umístění právě v této lokalitě. Co se týká plynovodu vedoucího pozemkem, byl jsem informován, že je to technická záležitost, která je řešitelná přeložkou,“ řekl hejtman Hašek.

Náměstek hejtmana Stanislav Juránek připomněl, že při převzetí brněnského letiště do majetku Jihomoravského kraje v roce 2004 byly možné cesty privatizace, řízení odborem krajského úřadu nebo pronájem. „Jsem rád, že způsob, který jsme zvolili, se ukázal jako nejlepší a to i v porovnání s dalšími dvěma letišti, které ve stejnou dobu přešly na kraje,“ řekl náměstek Juránek.
foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK