Hejtmani vyzvali vládu, aby stabilizovala české zdravotnictví

Na dnešní (21. března 2014) tiskové konferenci v Praze podpořili hejtmani Hašek, Zimola, Běhounek a Novotný stabilizační balíček ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka.

Hejtmani trvají na stabilizačním plánu ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, na kterém se také dohodli s vládou. Vyzvali proto kabinet, aby stabilizační balíček podpořila. Ten má dorovnat výpadek poplatků za pobyt v nemocnici, které byly po verdiktu Ústavního soudu zrušeny od letošního ledna.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček chce nemocnicím výpadek dorovnat zvýšením odvodů státu do zdravotního pojištění za děti, nezaměstnané či důchodce. Pro kraje je absolutní prioritou sanace dvou miliard, které chybí v důsledku změn legislativy a nevybírání zdravotních poplatků. Hejtmani rozhodně nesouhlasí s tvrzením ministra financí Andreje Babiše, že prostředky je třeba hledat ve vnitřních úsporách. "Za poslední roky nedošlo k valorizaci platby za státního pojištěnce," připomněl Michal Hašek s tím, že v souvislosti s výpadkem poplatků se nemocnice dostaly až na dno svých rezerv. "Doufáme, že i on má zájem na tom, aby veřejné zdravotnictví fungovalo, aby se v něm nekumulovaly problémy a naopak aby se řešily problémy, které vznikly v minulých letech," uvedl Hašek. Podle hejtmanů již krajské nemocnice udělaly vše, aby šetřily, a nedorovnání výpadků by mohlo vést k omezení zdravotnických nákupů a podle hejtmana z Vysočiny Jiřího Běhounka dokonce ke zmenšování porcí jídla v nemocnicích. Předseda AKČR Michal Hašek pak garantuje, že se krajské nemocnice chovaly hospodárně, i tak ale jsou podle něj jejich rezervy na nule. „Vnitřní rezervy regionálních nemocnic jsou vyčerpány, takže není možné, aby výpadek hradily z vlastních zdrojů,“ prohlásil.

Vláda řeší, jak výpadky nemocnicím nahradit dvoumiliardový výpadek financování. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček navrhuje od července zvýšit odvody státu do zdravotního pojištění za děti, nezaměstnané či důchodce ze 780 na 845 korun.