Vláda projednala se zástupci Asociace krajů ČR aktuální problémy regionů

Vláda ČR se dnes ve středu 26. února 2014  sešla na prvním společném jednání se zástupci Asociace krajů ČR, aby tak odstartovala pravidelná setkávání s hejtmany. Na jednání informovali hejtmané zástupce vlády o aktuální situaci v krajích v oblasti čerpání peněz z evropských fondů, stavu veřejných investic či úrovni veřejných služeb ve zdravotnictví, školství či dopravě.

„Nový kabinet zahájil zcela novou etapu komunikace mezi vládou a kraji tak, aby šlo o rozumnou spolupráci ve prospěch občanů naší republiky. Jak vláda, tak kraje mají zájem na tom, abychom zachránili co největší část z prostředků Evropské unie, které jsou ohroženy špatným hospodařením minulých vlád. Společně s kraji teď bude vláda hledat možnosti, jak prostředky z Evropské unie efektivně vyčerpat. Dalším důležitým tématem byla otázka stabilizace zdravotnictví v regionech. Urgentní je nyní řešení financování nemocnic po zrušení poplatku za hospitalizaci. Velmi rychle proto připravíme a projednáme dokument, který bude pro stabilizaci zdravotnictví stěžejní,“ řekl na tiskové konferenci předseda vlády Bohuslav Sobotka.

„Jménem asociace krajů oceňuji rychlost, se kterou pan premiér Bohuslav Sobotka vyhověl naší žádosti o společné setkání hejtmanů a nové koaliční vlády, a to záhy po získání důvěry Poslanecké sněmovny. Českou republiku spravujeme společně, a tak je pro nás významné, že po sedmi letech velmi složité komunikace začínáme plnohodnotnou spolupráci s novou českou vládou, která povede k výsledkům, se kterými budou občani v daných regionech spokojeni,“ konstatoval předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek.

Další společné jednání vlády a zástupců krajů se uskuteční ještě v první polovině letošního roku. Předmětem jednání bude mimo jiné diskuse o přípravě státního rozpočtu pro rok 2015, financování sociálních služeb či fungování a rozvoj integrovaného záchranného systému.


Videozáznam z brífinku po jednání vlády a hejtmanů je ke zhlédnutí na http://www.youtube.com/watch?v=FjRGpfbzi-4 .