Rada schválila plán práce pro centrálního zadavatele

Rada Jihomoravského kraje na svém jednání v pátek 13. prosince 2013 schválila plán práce pro krajem zřizovanou organizaci CEJIZA (Centrální Jihomoravský Zadavatel).

„Kraj zavedl tuto dobrou praxi již před čtyřmi lety. Centrální zadávání je samozřejmě jedním – nikoli jediným – způsobem, jak lze šetřit prostředky ve veřejných rozpočtech,“ konstatoval hejtman Michal Hašek a připomenul čerstvě zveřejněnou koaliční smlouvu mezi ČSSD, KDU-ČSL a hnutím ANO, jejíž součástí je právě i centrální zadávání zakázek. „Co se týká jednotlivých komodit, které bude centrální zadavatel realizovat v příštím roce na jihu Moravy, především se bude jednat o komodity z oblasti zdravotnictví a sociálních služeb. V roce 2014 se počítá s přípravou a realizací výběrových řízení například na laboratorní materiál, vyšetřovací rukavice, na kapalný medicinální kyslík, infuzní roztoky, dotkne se to též úklidových služeb nebo servisu a revize výtahů. Připravujeme výběrová řízení na dodávky elektrické energie a zemního plynu, na mobilní služby nebo pevné linky, pojišťovací služby, kancelářský papír, tonery, pečovatelská lůžka a tak podobně,“ načrtl spektrum náplně společnosti CEJIZA pro příští rok hejtman Hašek. Jak podotkl, vše vychází z požadavků krajem zřizovaných organizací, tak jak je v průběhu roku vznesly.

Zajištění lékařské služby první pomoci

Hejtman Michal Hašek na tiskové konferenci přinesl též informace o zajištění lékařské služby první pomoci (LSPP). „Už na minulém jednání rady byl schválen systém poskytování LSPP. Platí totiž, že prioritně tyto služby poskytují krajské nemocnice. Dnes jsme vše doplnili o některé další smlouvy, které se týkají jiných zařízení než krajských nemocnic. V Brně tak tyto pohotovostní služby pro dospělé a stomatologické služby pro dospělé bude poskytovat Úrazová nemocnice, lékařská pohotovostní služba pro děti bude v moravské metropoli řešena prostřednictvím Dětské nemocnice. Lékárenská pohotovostní služba prostřednictví lékárny na Kolišti. V okrese Blansko pak bude některé specifické služby vykonávat Nemocnice Boskovice,“ uvedl Michal Hašek. Jak dále informoval, rada kraje také jako v každém roce vypsala zadávací řízení na veřejnou zakázku Zajištění činnosti protialkoholní záchytné stanice v Jihomoravském kraji. Pro celý kraj a některé blízké regiony, které nemají svoji protialkoholní záchytnou stanici, tuto činnost vykonává Psychiatrická nemocnice v Brno.

Rada též projednala výsledky výběrového řízení na ředitele Nemocnice Kyjov a toto výběrové řízení zrušila. Nebyl tedy vybrán žádný kandidát a platí pověření dosavadního ředitele Petra Svobody řízením nemocnice. Nové kolo výběrového řízení na tuto pozici bude vypsáno příští čtvrtek.

800 milionů na krajské silnice

Rada též řešila informace z výsledků jednání Asociace krajů ČR a premiérem Jiřím Rusnokem ve věci takzvaných realokací, které se uskutečnilo 10. prosince v Praze. „Vznikla dohoda, v rámci které požádala česká vláda Evropskou komisi o možnost, aby nevyčerpané prostředky v celkové výši přibližně deseti miliard korun mohly být použity na opravy krajských silnic. Pokud se to podaří a Evropská komise tento záměr odsouhlasí, znamená to, že do každého kraje – včetně Jihomoravského – přijde asi 800 milionů korun na opravy silnic II. a III. tříd. Šlo by o historicky nejvyšší částku, která by dorazila jako injekce z veřejných rozpočtů na opravy krajských silnic,“ konstatoval Michal Hašek.

Kraj se bude prezentovat na zahraničních veletrzích cestovního ruchu

Rada Jihomoravského kraje na své schůzi 13. prosince 2013 též schválila účast Jihomoravského kraje na několika veletrzích cestovního ruchu v roce 2014. Jak na tiskové konferenci novináře informoval náměstek hejtmana Stanislav Juránek, kraj se bude prezentovat například na veletrzích v Londýně, Miláně, Berlíně a také v Moskvě.

„Účast Jihomoravského kraje na uvedených veletrzích cestovního ruchu v roce 2014 je navržena na základě priorit Jihomoravského kraje, statistik návštěvnosti, a především s ohledem na podporu přímých leteckých linek – se třemi ze čtyř těchto lokalit má totiž kraj přímé letecké spojení,“ konstatoval náměstek hejtmana Stanislav Juránek.

Návrh účasti je koordinován s Centrálou cestovního ruchu – Jižní Morava a Statutárním městem Brno, tak aby záběr prezentace byl co nejširší.

Krajské školy si zažádají o dotace z Regionálního operačního programu

Radní Jiří Janda informoval na tiskové konferenci o schválení záměru podání žádostí o dotaci školských příspěvkových organizací z Regionálního operačního programu Jihovýchod. „Je to pro nás velmi významná podpora – jedná se totiž o celkovou částku blížící se hranici 200 milionů korun. Pokud budou záměry jednotlivých škol v rámci Regionálního operačního programu schváleny, výrazně to pomůže zkvalitnění výuky a zvýší celkovou občanskou vybavenost,“ řekl radní Jiří Janda, který informoval také o schválení investičních záměrů několika krajských škol na zkvalitnění učeben, stravovacích zařízení, podporu environmentální výuky, rekonstrukci dílen apod.
foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK