Mikulčický archeopark se představil v Paříži

V rámci 1150. výročí příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu se 5. prosince 2013 uskutečnila v pařížském paláci Fontenoy UNESCO vernisáž výstavy „Slovanské hradiště v Mikulčicích a kostel sv. Markéty Antijochijské – památky Velké Moravy“.

Vernisáže se zúčastnila delegace Jihomoravského kraje v čele s radním Jiřím Němcem. Jednalo se o zahájení dvou výstav najednou, pořádaných v rámci tzv. Výročí UNESCO. Českou výstavu k památkám Velké Moravy zahrnutým do archeoparku Mikulčice-Kopčany připravilo Masarykovo muzeum v Hodoníně a velvyslanectví ČR v Paříži, slovenskou, na obecnější téma po stopách Cyrila a Metoděje na Velké Moravě, připravilo Slovenské národní muzeum a Stálá delegace SR. Autorem české části výstavy je František Synek, vedoucí pobočky Masarykova muzea - Slovanského hradiště v Mikulčicích
Za Sekretariát UNESCO obě výstavy představila náměstkyně ředitele Centra světového dědictví Mechtilda Rősslerová, která zdůraznila jedinečný kulturní a vzdělávací přínos cyrilometodějské mise. Po projevech zástupců institucí z obou zemí výstavy slavnostně otevřela stálá představitelka ČR při UNESCO velvyslankyně Marie Chatardová.

Vernisáže se zúčastnilo přes 200 hostů včetně nového předsedy Výkonné rady UNESCO. Výstava, která potrvá do 12. prosince, plní účel zviditelnění ČR v UNESCO, ale i probíhajícího procesu nominace velkomoravských památek na zápis do Seznamu světového dědictví UNESCO. Velvyslanectví ČR v Paříži poté tuto výstavu použije k propagaci ČR při akcích ve francouzských regionech – jako první pocestuje na České dny do Nîmes v lednu 2014.
 

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK