Změny v jihomoravské veřejné dopravě představeny

Hlavní změny v jihomoravské veřejné dopravě od poloviny prosince letošního roku přiblížili na tiskové konferenci 26. listopadu 2013 představitelé Jihomoravského kraje a společnosti Kordis JMK.

Náměstek hejtmana Zdeněk Pavlík zdůraznil význam dopravní obslužnosti pro prosperitu jižní Moravy. „Jihomoravský kraj ve svém rozpočtu na dopravní obslužnost – autobusovou i železniční – přispívá částkou 1,2 miliardy korun ročně. Snažíme se postupně zlepšovat servis pro cestující v autobusech. Během dvou let nasadí České dráhy sedm nových vlakových souprav, první už o prázdninách příštího roku,“ uvedl náměstek Pavlík.

K nejdůležitějším novinkám v rámci Integrovaného dopravního systému JMK, ke kterým dojde od 15. prosince 2013, patří přidání autobusových spojů na trase Brno – Pohořelice a na linkách 232, 512 a 514, nové expresní spoje Mikulov – Brno, nasazení klimatizovaných vysokokapacitních autobusů na trase Brno – Kyjov nebo zvýšení počtu spojů zajišťovaných nízkopodlažními autobusy. Dochází také v výraznému zlepšení dostupnosti průmyslové zóny Černovická terasa ze směru od Dambořic.

Jak uvedl ředitel společnosti Kordis JMK Jiří Horský, stále přibývá obcí, které si objednávají spoje ve večerních a nočních hodinách. Co se týká městské dopravy v Brně, hlavní změnou je ukončení nočního provozu o víkendech o hodinu dříve a tím lepší vazba na železnici a spojení pro přilehlé obce a města.

Novinkou v oblasti cykloturistiky je celosezónní vlak VELO PÁLAVA z Brna do Mikulova, díky kterému tak směřují cykloturistické vlaky již do čtyř směrů a nové cyklobusové linky do Ždáníckého lesa a Bílých Karpat. Od května by pak mělo být v provozu nové sezónní mezinárodní autobusové propojení Znojmo – Vranov nad Dyjí – Vratěnín – Drosendorf.

Podrobná tisková zpráva ZDE (doc, 100 kB)

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK