Jednala Rada Vinařského fondu

Ve čtvrtek 24. října 2013 se v prostorách brněnského sídla krajského úřadu uskutečnilo pod vedením hejtmana Michal Haška jednání Rady Vinařského fondu.

Rada fondu projednala první návrh rozpočtu fondu na příští rok a věnovala se letošním aktivitám v souvislosti s akcí Svatomartinské 2013. Hejtman Michal Hašek vyzdvihl především skutečnost, že obliba Svatomartinských vín od roku 2005, kdy Vinařský fond svatomartinskou tradici vzkřísil, stále stoupá a každým rokem se zvyšuje objem Svatomartinských vín, která moravští a čeští vinaři dodají. Podle informací Vinařského fondu se předpokládá, že letošní produkce dosáhne až 2,2 milionu lahví. Když byla v roce 2005 značka Svatomartinské uvedena na trh, přihlásilo se do projektu 36 vinařství. V roce 2012 vyrábělo vína pod značkou Svatomartinské už 122 vinařství.

O tom, která vinařství pro svá vína získá letos známku Svatomartinské, rozhodne v těchto dnech nezávislá odborná komise ve Valticích. První kolo hodnocení proběhne dnes, tj. ve čtvrtek 24. října, druhé kolo pak 30. října. Kolika z nich bude známka udělena, bude jasné po druhém hodnotícím kole. První otevírání láhví nového Svatomartinského se pak jako každý rok uskuteční 11. listopadu v 11 hodin na mnoha slavnostních akcích po celé republice – tou největší bude již tradičně Svatomartinský košt v Brně na náměstí Svobody. Více o akci na http://svatomartinskevino.cz/ .

foto JMKfoto JMKfoto JMK