Nasazení technologie GINA zkrátilo hasičům na jižní Moravě třetinu dojezdových časů

Od března letošního roku používají jihomoravští hasiči speciální software brněnské firmy GINA z Jihomoravského inovačního centra. V kombinaci s tablety a lokalizačními jednotkami zkrátil nový systém třetinu dojezdových časů na místa zásahů. Hasiči si díky němu také snadněji vyměňují informace a mohou všechny zásahy i zpětně přehrát. Tyto a další výsledky pilotního projektu představili 23. října 2013 v Brně zástupci firmy GINA a Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje na tiskové konferenci za účasti hejtmana Michala Haška.

„Jihomoravský kraj klade velký důraz na zajištění zázemí pro kvalitní práci hasičů a dlouhodobě je podporuje investicemi do nových stanic a vybavení. Zároveň se kraj soustředí i na podporu inovací a jejich zavádění do praxe prostřednictvím regionální inovační strategie. Těší mě, že tento projekt spojuje obě sféry a přispívá k tomu, že se na jižní Moravě daří efektivněji zachraňovat lidské životy i majetek. Děkuji autorům a tvůrcům systému GINA, který už fungoval například při letošních povodních. Věřím, že tato technologie pomůže nejen v Jihomoravském kraji, ale rozšíří se po celé republice, aby se stala standardní součástí podpory Hasičského záchranného sboru. Jsem rád, že firma ve svých začátcích podporovaná Jihomoravským inovačním centrem ukázala, že naše politika s důrazem na rozvoj vědy, výzkumu a inovací má smysl,“ uvedl hejtman Michal Hašek.

Ještě na začátku tohoto roku dostali jihomoravští hasiči informace z centrály o každém výjezdu vytištěné na papíře a další podrobnosti o situaci na místě si pak sdělovali vysílačkami přes centrálu. Od března 2013 ale zaběhnutou praxi změnil pilotní projekt, v rámci kterého nasadili software brněnské firmy GINA, doplněný speciálními lokalizačními jednotkami a tablety. Informace o zásahu i z jeho místa tak sdílí v reálném čase a mohou s nimi dále pracovat.

„V první řadě zjistí přes náš systém, co a kde se stalo a kdo další tam jede,“ popsal fungování technologie Boris Procházka, jeden ze zakladatelů firmy GINA. „Software pak daný vůz naviguje tou nejvhodnější cestou, zároveň vidíte i polohy všech dalších zasahujících aut. Jakmile jste na místě, vybere vám GINA, kde zastavit, abyste byli co nejblíže hydrantu,“ doplnil Procházka. Rozšiřující aplikace umožňují vyhledat třeba plán konkrétního typu vozu, tramvaje či autobusu. Na základě toho pak hasiči zvolí nejvhodnější postup pro vyproštění lidí uvězněných uvnitř. Stejně tak mohou v tabletu prohlížet mapy konkrétních budov a najít cestu dovnitř nebo ven. Každý zásah mají také přesně zmapovaný a uložený v systému a mohou si ho znovu projít a rozebrat krok po kroku.

„Po šesti měsících provozu jsme zjistili, že se nám daří zkrátit dojezdové časy u třetiny výjezdů. Navíc každá jednotka i velitel zásahu a také operátoři a důstojníci mají přesnější přehled o tom, kde se kdo a co při akci nachází," uvedl vedoucí krajského operačního a informačního střediska jihomoravských hasičů David Jirouš. V současnosti jsou vozy vybaveny dvaatřiceti lokátory a třemi tablety se softwarem. „Dalších deset tabletů plánujeme koupit,“ dodal Jirouš.

Ze spolupráce na pilotním projektu těžili i vývojáři mladé firmy GINA. Díky podnětům z jednotlivých zásahů v terénu přizpůsobovali technologii tak, aby co nejvíce vyhovovala potřebám hasičů.

GINA je jednou ze společností sídlících v Jihomoravském inovačním centru (JIC), tuto organizaci kraj společně s Brnem a brněnskými univerzitami založil a podporuje ji. „Z dobrého nápadu a zajímavé technologie jsme pomohli trojici studentů založit firmu a zorientovat se v byznysu. GINA představuje přesně ten typ šikovné technologické firmy s velkým potenciálem, které chceme jižní Moravě přinášet a kvůli kterým tu jsme,“ doplnil ředitel JIC Jiří Hudeček.

GINA (Geographic information assistant)

GINA nabízí taktický mapový software pro krizové řízení a bezpečnostní služby. S nápadem na systém, který by pomáhal záchranářům pro lepší koordinaci v terénu, přišli v roce 2010 studenti VUT Zbyněk Poulíček, Boris Procházka a Petra Černá. Se svým projektem se dostali do celosvětového finále soutěže Microsoft Imagine cup, zmínil se o nich na svém blogu i Bill Gates a zachraňovali díky systému GINA životy při katastrofách na Haiti nebo v Japonsku. Firma spolupracuje s Jihomoravským inovačním centrem – úvodní podnikatelské dovednosti získali zakladatelé společnosti ve startup akcelerátoru StarCube, poté přešli do Innovation parku, kde využívají jak kanceláře, tak konzultace, které jim pomáhají v rozvoji byznysu. Systém GINA dnes používá například delegace EU, Evropská vesmírná agentura nebo některé české krajské hasičské sbory.

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK