Lednické jízdárny dostavěny, vzniklo zde Multifunkční centrum

Ve velké kočárovně zámeckých jízdáren v Lednici proběhlo v úterý 8. října 2013 slavnostní otevření zrekonstruované historické památky „Zámecká jízdárna v Lednici – multifunkční centrum“. Akce se zúčastnili premiér Jiří Rusnok, hejtman Michal Hašek a starosta Lednice Libor Kabát. Expozice si budou moci první návštěvníci prohlédnout v jarních měsících příštího roku.

Zámecké jízdárny v Lednici byly rekonstruovány pod patronací Jihomoravského kraje a díky evropským dotacím se tak podařilo vrátit do života památku rozlohou větší než samotný zámek. „Jihomoravský kraj a obec Lednice získávají další unikátní památku zapsanou na seznamu Světového dědictví UNESCO. Na tomto projektu se ale také nastavuje standard způsobu čerpání evropských dotací na obnovu a rekonstrukci památek. A to standard velmi vysoký, který absolutně ctí principy transparentnosti a efektivity,” uvedl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Obnova této významné památky (jízdárny jsou součástí zámku a Lednicko-valtického areálu, který je od roku 1996 zapsán v UNESCO) probíhala v nejpřísnějším režimu tzv. vzorové obnovy. Prakticky to znamená, že vše, co bylo možné na objektu restaurovat, bylo restaurováno. Co již nebylo možné zachránit, bylo vytvořeno přesně podle původní předlohy. Lednické jízdárny skýtaly skvosty evropského významu – objeveny byly jedny z největších barokních jízdárenských podlah, fasádu krášlí původní barokní iluzivní malby.

Projekt je z 85 % financován z Integrovaného operačního programu EU a ze zbývajících 15 % státem. Celkový rozpočet projektu je 497 milionů korun. Stavební práce na objektu trvaly 485 dní (prodloužení o 45 dní kvůli nově objeveným skutečnostem). Během následujícího půl roku budou instalovány expozice včetně interiéru.

Více informací na www.mczl.cz .

Podrobná tisková zpráva ZDE (pdf, 189 kB).

V dalším programu své pracovní návštěvy na jižní Moravě se premiér Rusnok v doprovodu jihomoravského hejtmana Michala Haška setkal s vedením města Břeclavi, kde diskutovali o dopravní situaci a politice zaměstnanosti.

foto JMKfoto JMKfoto JMK