Kompetenční centrum Kuřim bylo slavnostně otevřeno

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek v pondělí 7. října 2013 za přítomnosti ministra průmyslu a obchodu Jiřího Ciencialy slavnostně zahájil provoz Kompetenčního centra Kuřim (INTEMAC).

Centrum bude sloužit strojírenským firmám z oboru obráběcích strojů, nabídne jim výzkumně-vývojové služby, které jim umožní zejména řešení společných technologických problémů. Kraj do projektu investoval 72 milionů korun, provozovatelem centra bude dceřiná společnost Jihomoravského inovačního centra (JIC). Centrum bylo otevřeno v den zahájení Mezinárodního strojírenského veletrhu.

„Strojírenství je klíčovým výrobním sektorem jižní Moravy, jde o odvětví, ve kterém jsme mezinárodně konkurenceschopní, odvětví, které je i dnes z velké části v našich rukou. Nekonkurujeme zde přitom nízkou cenou práce, ale vysokou přidanou hodnotou. Udržení a další zlepšování pozice strojírenství se ale neobejde bez intenzivnější spolupráce firem s výzkumnými kapacitami. Prostor pro tuto spolupráci nabídne právě Kompetenční centrum Kuřim,“ uvedl hejtman Michal Hašek.

Strojírenství patří mezi nejsilnější obory na jižní Moravě, obor obráběcích a tvářecích strojů dlouhodobě roste. Více než polovina exportu směřuje na perspektivní trhy Německa, Ruska a Číny. Ve strojírenství je v současnosti v Jihomoravském kraji zaměstnána pětina zaměstnanců ve zpracovatelském průmyslu.

Podrobná tisková zpráva JIC ZDE (doc, 30 kB).

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK