Vyhlášení 6. ročníku přehlídky České ručičky

Rada Jihomoravského kraje na své schůzi 3. října 2013 vyhlásila již 6. ročník přehlídky České ručičky. Uvedená soutěž si klade za cíl zvýšit atraktivitu řemesel a učňovských oborů.

Učňovské obory se dlouhodobě potýkají s klesajícím zájmem o studium, i když poptávka po kvalifikovaných řemeslnících na trhu práce roste. Do 6. ročníku přehlídky byla kromě již tradičních oborů (zahradník/zahradnice, kosmetička, kadeřník/kadeřnice, kuchař/kuchařka, číšník/servírka, cukrář/cukrářka, automechanik, autolakýrník, karosář, mechanik-seřizovač, obráběč kovů, zámečník, elektrikář-slaboproud, elektrikář-silnoproud, instalatér, klempíř, pokrývač, tesař, mechanik plynových zařízení, lesní mechanizátor a opravář zemědělských strojů) poprvé zařazena také soutěž mladých grafiků. Vítězové soutěží v červnu 2014 převezmou na slavnostním galavečeru zlatou plaketu Českých ručiček.
Přehlídku vyhlašuje Jihomoravský kraj společně s ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, ministerstvem zemědělství, ministerstvem průmyslu a obchodu, ministerstvem práce a sociálních věcí, agenturou Czechinvest, Svazem českých a moravských výrobních družstev a Hospodářskou komorou ČR. Hlavním partnerem přehlídky je RWE a.s. Organizuje ji Střední škola stavebních řemesel Brno – Bosonohy.

„Cena samotná však není jediným významem této akce. Učni mají možnost poměřit své dovednosti, předvést se před potenciálními zaměstnavateli. Dosáhnout něčeho, co se leckomu nepodaří za celý život – být v něčem nejlepší. Že má přehlídka smysl, je znát nejen na vzrůstajícím zájmu veřejnosti, ale i na zájmu firem, které se připojují a chtějí přehlídku podpořit. Firmy jsou si vědomy klesajícího zájmu o studium učňovských oborů a je zřejmé, že již v tuto chvíli je velkým problémem sehnat kvalitního řemeslníka,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.
Rok od roku se úroveň přehlídky zvyšuje. Na jednotlivé soutěže jezdí nejen významní představitelé vyhlašovatelů, ale samozřejmostí je profesionální kameraman a fotograf. Každému vítězi je natočena videovizitka, která ve stručnosti představí jeho práci i další zajímavé informace. Na konci každého ročníku vzniká DVD obsahující dokument z průběhu přehlídkových soutěží odborných dovedností, záznam galavečera a již zmíněné vizitky vítězů. Učni mají nejen hezkou památku, ale i zajímavou referenci pro budoucího zaměstnavatele.

„Plánů v přehlídce je mnoho, rádi bychom pokračovali v retrospektivě minulých ročníků. Chtěli bychom ukázat v dokumentu i záběry ze škol. Veřejnost, včetně rodičů dětí končících základní školu, má často zkreslené představy o učňovském vzdělání a perspektivě řemesel. Mnohdy stále vidí jen „špinavou“ práci, ale technologie jdou dopředu i v těchto oborech. Šikovný zedník, tesař nebo třeba kuchař má často větší šanci na uplatnění než kdejaký manažer. Spousta učňů využívá po střední škole vyšších forem studia. A v neposlední řadě - za člověkem, který dělá „rukama“ je práce vidět a není to jen obchod se vzduchem,“ uvedl radní Jihomoravského kraje Jiří Janda, člen organizačního výboru přehlídky.