Statisíce fanoušků motorismu zamířily na Velkou cenu do Brna

Hejtman Michal Hašek předal cenu vítězi kategorie MotoGP

Na brněnský automotodrom zamířily o tomto víkendu statisíce motocyklových fanoušků. Uskutečnil se zde totiž nejatraktivnější domácí motoristický podnik – závod mistrovství světa silničních motocyklů Grand Prix ČR.

Vítězem královské kubatury MotoGP  se stal Španěl Marc Marques, přičemž český jezdec Karel Abraham dojel devatenáctý. Vítěze těchto závodů dekoroval hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, který vyzdvihl význam brněnské Velké ceny nejen pro Jihomoravský kraj ale pro celou ČR. Jak zdůraznil, Jihomoravský kraj udržel letos výši podpory motocyklové GP v Brně a to i přes dopady hospodářské krize a přes velké výpadky daňových příjmů. Na základě smlouvy s Automotodromem Brno tak byla organizátorům uhrazena částka 10 milionů korun za služby spojené s propagací Jihomoravského kraje v rámci této významné sportovní události. „Jedná se o akci, která již dávno překročila hranice města a regionu. Propaguje tak dobré jméno České republiky na celém světě a přináší stamiliony do státního rozpočtu. Je proto nutné najít pro velké sportovní akce jako je brněnská velká cena systémovou podporu právě ve státním rozpočtu. Bývalá vláda se k ní totiž chovala více než macešsky,“ konstatoval hejtman Michal Hašek.

Jak na následné tiskové konferenci po skončení Grand Prix ČR uvedl jihomoravský hejtman, Jihomoravský kraj bude do roku 2016 každoročně přispívat částkou ze svého rozpočtu, aby přispěl k udržení Velké ceny. "Asociace krajů České republiky a Jihomoravský kraj budou také jednat s budoucí vládou, která vznikne z předčasných voleb o způsobu zákonem garantovaného vícezdrojového financování Velké ceny ČR do dalších let," zdůraznil hejtman Hašek.

Brněnský závod v seriálu mistrovství světa tradičně patří k nejnavštěvovanějším. Podle odhadů pořadatelů letos na Masarykův okruh ve třech dnech zamířilo celkem 222 tisíc fanoušků motoristického sportu. V kategorii Moto2 v Brně zvítězil Fin Mika Kallio, v kubatuře Moto3 zajel nejlépe španělský závodník Luis Salom.

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK