Připomenutí výročí odražení útoku Švédů na Brno

Představitelé Jihomoravského kraje si ve čtvrtek 15. srpna 2013 připomenuli 368. výročí odražení hlavního útoku Švédů na obležené Brno v roce 1645, jedno z nejvýznamnějších vítězství dosažených na našem území.

Vzpomínková akce začala v prostorách brněnského hradu Špilberk před bustou plukovníka Jeana Louise Raduita de Souches. Náměstek hejtmana Stanislav Juránek zde mj. vyzdvihl skutečnost, že jen několik stovek obyvatel moravské metropole a vojáků se zde více než tři měsíce bránilo a nakonec ubránilo téměř třicetitisícové armádě. Představitelé kraje a dalších institucí poté položili květiny k hrobu P. Martina Středy v kostele Nanebevzetí Panny Marie na Beethovenově ulici a také k náhrobku velitele obránců města v kostele sv. Jakuba v Rašínově ulici v Brně.

Před 368 lety odrazili obránci Brna pod vedením plukovníka Jeana Louise Raduita de Souches rozhodující útok dvacetinásobné švédské přesily a přiměli tak Švédy ukončit obléhání města. Hrdinný postoj brněnských obránců, duchovně posilovaných rektorem jezuitské koleje Martinem Středou, proslavil město a jeho obyvatele po celé tehdejší Evropě. Zásluhy Brňanů následně ocenil i císař Ferdinand III. řadou privilegií včetně daňových úlev a povýšení městského znaku.

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK