V Lednici se dokončuje obnova zdejších barokních jízdáren

V pondělí 15. července 2013 na tiskové konferenci v brněnském sídle krajského úřadu informoval hejtman Michal Hašek o dokončování stavební části jednoho ze zásadních projektů financovaných z prostředků Evropské unie – proměně lednických jízdáren v Multifunkční centrum.

“Nejenže se zde do života vrací unikátní památka, zapsaná na seznamu UNESCO, ale také se zde nastavuje standard způsobu čerpání evropských dotací na obnovu a rekonstrukci památek. A to standard velmi vysoký, který absolutně ctí principy transparentnosti a efektivity,” uvedl jihomoravský hejtman Michal Hašek, který poděkoval celému realizačnímu týmu projektu „Zámecká jízdárna v Lednici - multifunkční centrum“ (MCZL) za mimořádné nasazení a spolupráci. Vyjádřil také přesvědčení, že realizovaný projekt následně do regionu přitáhne pozornost dalších turistů. „Nejde jenom o to, opravit unikátní památku, ale ještě více podpořit cestovní ruch a s ním související ekonomický vývoj regionu,“ dodal hejtman Hašek.

Generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková stejně jako předseda představenstva MCZL a starosta obce Lednice Libor Kabát vyzdvihli bezproblémovost projektu obnovy lednických jízdáren. Projekt je z 85 % financován z Integrovaného operačního programu EU a ze zbývajících 15 % státem. Celkový rozpočet projektu činí cca 497 milionů Kč. Koncem srpna by měla proběhnout kolaudace celé stavby, jejíž prostory budou sloužit pro vzdělávací a kulturní aktivity. Tematicky bude programová náplň nového centra zaměřena na kulturní krajinu, s využitím modelového příkladu komponované krajiny Lednicko–valtického areálu, zapsaného na Seznam světového dědictví UNESCO.

Kompletní tisková zpráva ZDE (pdf, 113 kB).

Podrobnosti o projektu: www.mczl.cz .
foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK