Na Velehradě vyvrcholily letošní cyrilometodějské oslavy

Dny lidí dobré vůle na Velehradě ve čtvrtek 4. a v pátek 5. července 2013 představovaly vyvrcholení letošních oslav 1150. výročí příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Akce se zúčastnil také člen Rady Jihomoravského kraje Jiří Němec.

Program Dnů lidí dobré vůle zahrnuje výstavy, sportovní a ekologické aktivity i akce pro rodiny s dětmi. I letos se na Velehradě setkali vozíčkáři, pokračovalo také ruční přepisování bible. Na čtvrtečním večerním charitativním koncertu se se zlínskou filharmonií představily i světové operní hvězdy, tradičně nechyběl ani Jiří Pavlica a Hradišťan. Výtěžek koncertu podpoří tři charitativní projekty. Dny lidí dobré vůle završila v pátek 5. července 2013 národní pouť. Hlavním celebrantem poutní bohoslužby byl papežský legát Josip Bozanić, arcibiskup záhřebský. Více podrobností najdete na www.velehrad.eu  .

Setkávání na Velehradě má mnohaletou tradici a samotné Dny lidí dobré vůle, které se konají pravidelně v červenci u příležitosti státního svátku věrozvěstů, se poprvé uskutečnily v roce 2000.
Na základě dohody pravoslavné církve, římskokatolické církve a institucí České republiky byly celostátní oslavy u příležitosti 1150. výročí příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu jednotné a odehrávaly se v duchu motta „Jednota v rozmanitosti“. Vrcholily dvakrát – v Mikulčicích dne 25. května v rámci „Setkání kultur“ a na Velehradě 5. července v rámci „Dnů lidí dobré vůle“. Vzájemná dohoda dvou církví je historickým krokem, který má poukázat na jednotu všech křesťanů v naší republice při připomenutí si jednoho z nejvýznamnějších milníků naší i evropské historie.
foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK