Vyvěšená vlajka na krajském úřadě připomíná historii Moravy

Stejně jako na radnicích a obecních úřadech více než sedmi set měst a obcí Moravy také na budově Krajského úřadu JIhomoravského kraje zavlála 5. července 2013 vedle státní vlajky ČR a Jihomoravského kraje také vlajka v moravských zemských barvách - červené a žluté doplněná moravským zemským erbem.

Krajský úřad Jihomoravského kraje sídlí v historickém objektu, který od roku 1907 sloužil zemské správě na Moravě, později byl sídlem krajského národního výboru a nyní je sídlem jihomoravské krajské samosprávy.

Za iniciativou vyvěšování této vlajky v den svátku slovanských věrozvěstů svatých Cyrila a Metoděje stojí nepolitické sdružení Moravská národní obec, které si klade za cíl obnovu užívání historických symbolů a barev Moravy. Účelem vyvěšení vlajky je symbolické přihlášení se k historii, tradicím a kultuře Moravy. Další informace: http://zamoravu.eu/iniciativa-za-vyvesovani-moravske-vlajky-v-roce-2013/   .

Moravský zemský sněm v září 1848 v návrhu nového zemského zřízení schválil, že "Země moravská podrží dosavadní svůj erb zemský, totiž orlici vpravo hledící, v poli modrém a červenozlatě kostkovanou. Zemské barvy jsou zlatá a červená".
foto JMK