Jihomoravský kraj obhajuje prvenství na Hrách VI. letní olympiády dětí a mládeže ČR

Na Městském fotbalovém stadionu v Uherském Hradišti proběhl v neděli 23. června 2013 zahajovací ceremoniál Her VI. letní olympiády dětí a mládeže ČR. Více jak 3 500 sportovců a jejich doprovodu ze všech čtrnácti krajů ČR bude na území Zlínského kraje po dobu pěti dnů soupeřit o zisk olympijských medailí. 220 člennou reprezentační výpravu Jihomoravského kraje doprovodil s vlajkou našeho kraje olympijský vítěz v cyklistice z roku 1964 a držitel ceny Fair Play Jiří Daler.

Jihomoravský kraj zajišťuje přípravu a účast reprezentace Jihomoravského kraje na projektu Českého olympijského výboru Olympiáda dětí a mládeže ČR od roku 2003. V předcházejících pěti ročnících letních her Jihomoravský kraj čtyřikrát zvítězil v soutěži krajů, jednou se umístil na druhém místě. Na jižní Moravě se tato olympiáda konala v roce 2005. Do letošního programu Her VI. LODM je zařazeno celkem 16 sportovních a dvě kulturní soutěže.

Ve výpravě kraje se letos poprvé objeví dcera mistryně světa v trojskoku Šárky Kašpárkové Tereza Pogányová, která bude soutěžit ve skoku do dálky a do výšky, mezi plavci změří své síly bratranec krasobruslaře Michala Březiny, Tomáš Březina. Plavecká výprava našeho kraje patří mezi nejúspěšnější týmy a také letos očekáváme vynikající výsledky, zejména od sourozenců Chrápavých z Fakultního klubu Brno.

Silným družstvem se mohou pochlubit i veslaři, kteří z nedávného ME juniorů v Minsku přivezli cenná medailová umístění – dvojka bez kormidelníka z Břeclavi Lukáš Helešic a Jakub Starnovský si přivezli stříbro, Štěpán Havlíček a Mariana Kárová z TJ Lodní sporty Brno pak bronz. Kompletní složení výpravy Jihomoravského kraje je uvedeno ZDE (xls, 62 kB).

Mezi naše mladé sportovní talenty v průběhu Her zavítá mnoho sportovních hvězd a legend, aby je přijeli povzbudit a předat cenné zkušenosti. Kromě Šárky Kašpárkové, předsedkyně Klubu olympioniků Jihomoravského kraje, přislíbil účast olympijský vítěz ve střelbě Petr Hrdlička, na finálové zápasy v basketbalu a předat medaile nejlepším basketbalistům přijedou basketbalistky Hana Horáková a Ivana Večeřová. Hana Horáková přislíbila nést vlajku Jihomoravského kraje na závěrečném ceremoniálu.

Veškeré aktuální informace bude možné sledovat na oficiálních stránkách Her http://odm2013.olympic.cz/ , také na facebooku https://www.facebook.com/jmklodm2013 a stránkách výpravy Jihomoravského kraje www.jmkodm.cz  .
foto JMKfoto JMKfoto JMK