V Poznani se konalo Valné shromáždění sítě příměstských regionů PURPLE

Předseda Výboru pro regionální vztahy Zastupitelstva Jihomoravského kraje David Macek se zúčastnil Valného shromáždění mezinárodní sítě příměstských regionů PURPLE, které se uskutečnilo ve dnech 13. a 14. června 2013 v polské Poznani.

První den byl věnován konferenci s názvem "Kde končí město...?", na které přednesl příspěvek na téma územního plánování v Jihomoravském kraji. Soustředil se přitom na problematiku Zásad územního rozvoje a spolupráce krajského úřadu s obcemi v kraji. Druhý den se konalo samotné Valné shromáždění. Na něm se David Macek účastnil diskuze o aktivitách sítě PURPLE v novém programovém období 2014-2020. Bylo mj. rozhodnuto o tom, že PURPLE bude usilovat o změnu svého právního statusu a založení mezinárodní neziskové organizace podle belgického práva. To PURPLE umožní kromě jiného stát se příjemcem dotací z evropských fondů.

Mezinárodní síť PURPLE vznikla v roce 2004 a sdružuje evropské tzv. periurbánní regiony. Tyto regiony jsou specifické svou polohou v zázemí velkých měst, nejsou tedy ani typicky městskými, ani venkovskými oblastmi. V současné době má síť 15 členů, kromě JMK jsou to například belgické Flandry, irský Dublin nebo právě Velkopolské vojvodství, které hostilo právě proběhlé Valné shromáždění.
foto JMKfoto JMKfoto JMK