V Kunštátu hejtman udělil tituly Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje

Součástí letošního ročníku Svátků řemesel v Kunštátu bylo v neděli 9. června 2013 udělení titulů Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje. Mistry tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje se letos stali Dagmar Čechová z Veselí nad Moravou, Alexandra Kaňovská z Dubňan a Miroslav Urban z Malé Vrbky. Noví držitelé titulu obdrželi ocenění z rukou hejtmana Michala Haška.

Součástí Svátků řemesel byla připomínka 555 let korunovace krále Jiřího z Kunštátu a Poděbrad českým králem. Organizátoři oslovili i hejtmana Michala Haška, aby se ujal role historické postavy moravského zemského hejtmana Jana Tovačovského z Cimburka, který se zúčastnil skutečné korunovace krále Jiřího v roce 1458.

Titul Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje je určen osobám, které ovládají dovednosti tradiční rukodělné výroby a předávají toto umění příštím generacím. Uděluje se pouze v rukodělných řemeslných oborech, které jsou zásadním způsobem ohroženy nebo kterým hrozí zánik. Nositelé titulu jsou dále nominováni na ocenění Nositel tradice lidových řemesel, které uděluje Ministerstvo kultury ČR. „Přeji nám všem, aby tradice setkávání mistrů řemesla pokračovala i v příštích letech, a aby si Kunštát stále zachoval pověst místa otevřeného všem řemeslníkům i jejich zákazníkům. Věřím, že tak budeme mít stále možnost podílet se na zachování tradičních rukodělných řemesel i pro další generace,“ zdůraznil hejtman Michal Hašek.

Jihomoravský kraj udělil titul Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje poprvé v loňském roce. Obdrželi ho pan Bohumil Šikula z Kyjova (bednář) a paní Božena Kozumplíková z Blatnice pod Svatým Antonínkem (pletení z orobince). Titul je spojen také s finančním darem Jihomoravského kraje ve výši 10 000 korun.

Profily jednotlivých oceněných jsou ZDE (doc, 16 kB)
foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK