Pravoslavná bohoslužba v Mikulčicích připomněla cyrilometodějské výročí

Pravoslavná bohoslužba v areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích v sobotu 25. května 2013 připomněla 1150. výročí příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Bohoslužbu za účasti přibližně dvou tisíc poutníků sloužil konstantinopolský patriarcha Bartoloměj, považovaný za nejvyšší autoritu pravoslavné církve.

Bohoslužby se zúčastnili také představitelé vlády a Parlamentu ČR, zástupci diplomatického sboru a představitelé Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Michalem Haškem. Mezi přítomnými byli rovněž hosté z dalších autokefálních pravoslavných církví a členové církví sdružených v Ekumenické radě církví. Římskokatolickou církev zastupovali mj. kardinál Miloslav Vlk, olomoucký arcibiskup Jan Graubner a brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

Na závěr bohoslužby, kterou přímým přenosem přenášela Česká televize, pozdravil přítomné patriarcha Bartoloměj (plný text jeho promluvy ZDE (doc, 50 kB), olomoucko-brněnský pravoslavný biskup Simeon, kardinál Miloslav Vlk a jihomoravský hejtman Michal Hašek. Hejtman Hašek mj. zdůraznil, že právě Mikulčice jsou s působením slovanských věrozvěstů nerozlučně spojeny. „Když hovoříme o počátcích naší státnosti, hovoříme také o Mikulčicích. Nejde jen o symbol, ale o živé místo, které přináší svědectví o našich kořenech a o naší odpovědnosti k budoucnosti. Když papež Jan Pavel II. v roce 1990 na Velehradě hovořil o svatých Cyrilu a Metodějovi, vyzdvihl jejich význam pro budování křesťanské Evropy a zdůraznil jejich odkaz pro mírumilovné usmíření Východu a Západu.Tento odkaz hodláme chránit a předat budoucím generacím,“ uvedl hejtman Michal Hašek.

Pravoslavná liturgie byla součástí vícedenní akce Setkání kultur, která ve dnech 24. - 26. května 2013 nabídla rozmanitý program například pro děti, hudební či pěvecká vystoupení, přednášky i rekonstrukce fragmentů zdejšího života v době Velké Moravy. Podrobnosti jsou k dispozici na http://www.mikulcice.pravoslavi.cz .

V hodonínském sále Evropa měl v sobotu 25. května 2013 předpremiéru třetí ze čtyř dílů dokumentárního dramatu Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů. Jejími účastníky byli i členové tvůrčího štábu – producent Viktor Krištof a představitel svatého Cyrila Ondřej Novák. Přítomné před uvedením filmu pozdravil hejtman Michal Hašek. Ocenil nejen samotný způsob zpracování díla, ale především spolupráci mezi katolickou a pravoslavnou církví, z hlediska historického a ekumenického zcela zásadní. Film vznikl i díky podpoře Jihomoravského kraje, který na jeho produkci věnoval dar ve výši jednoho milionu sto tisíc korun. Více o filmu najdete zde: http://www.filmcyrilametodej.cz/cz/ .
 

Na základě dohody pravoslavné církve, římskokatolické církve a institucí České republiky jsou celostátní oslavy u příležitosti 1150. výročí příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu jednotné a odehrávají se v duchu motta „Jednota v rozmanitosti“. Vrcholí dvakrát – v Mikulčicích dne 25. května v rámci „Setkání kultur“ a na Velehradě 5. července v rámci „Dnů lidí dobré vůle“. Vzájemná dohoda dvou církví je historickým krokem, který má poukázat na jednotu všech křesťanů v naší republice při připomenutí si jednoho z nejvýznamnějších milníků naší i evropské historie. 
foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK