Jižní Moravu navštívil pravoslavný ekumenický patriarcha Bartoloměj

Představitelé Jihomoravského kraje se v pátek 24. května 2013 setkali v budově Krajského úřadu JMK v Brně s konstantinopolským patriarchou Jeho Všesvatostí Bartolomějem, považovaným za nejvyšší autoritu pravoslavné církve.

V závěru návštěvy předal náměstek hejtmana Stanislav Juránek patriarchovi Bartoloměji moravské víno a vzácnou fotografii kláštera Rosa coeli v Dolních Kounicích, v němž příležitostně probíhají pravoslavné bohoslužby. Patriarcha Bartoloměj přijel do České republiky na čtyřdenní návštěvu, aby se tu zúčastnil oslav 1150. výročí oslav příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Při sobotní bohoslužbě v areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích bude patriarcha Bartoloměj sloužit pravoslavnou liturgii. Během dnešního setkání mj. připomněl, že oba bratry ze Soluně vyslal na žádost knížete Rostislava na Velkou Moravu jeho dávný předchůdce patriarcha Fotios.

Bartoloměj I., světským jménem Dimitrios Archondonis, je od listopadu 1991 arcibiskupem Konstantinopole a Nového Říma a ekumenickým patriarchou. Je příslušníkem řecké národnostní menšiny v Turecku a držitelem tureckého občanství. Letos v březnu se jako první představitel pravoslavné církve v historii zúčastnil inaugurační mše nového papeže Františka. Letos v březnu v tureckém deníku Hürriyet připustil možnost opětovného sjednocení s katolíky. Obě církve se rozdělily při velkém schizmatu v roce 1054.

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK