Michal Hašek: Premiér Nečas nezná systém rozdělování dotací pro sociální služby

Hejtman Jihomoravského kraje a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek dnes, 2. května 2013, odmítl výroky premiéra Petra Nečase o financování sociálních služeb.

„Premiér Nečas nezná metodiku rozdělování peněz na sociální služby. Nemůže říci, že najde dodatečně 350 milionů korun a že je neposkytne levicovým krajům, on je totiž nikdy neposkytoval levicovým krajům. Jedná se o dotační program ministerstva práce a sociálních věcí, o kterém rozhoduje dotační komise ministerstva. Na tomto rozdělování se nijak nepodílí krajská samospráva. Odbory sociálních věcí krajských úřadů v rámci přenesené působnosti pouze se znalostí v terénu navrhují rozdělení peněz, ale konečné slovo má ministerstvo. Jde o fatální pokrytectví, vláda byla opakovaně upozorňována na nedostatečné financování sociálních služeb. Za uplynulé tři roky například jen na jižní Moravě klesla částka na financování sociálních služeb z úrovně ministerstva o 60 milionů korun. Premiér už při schválení státního rozpočtu na letošní rok věděl, že tato nedostatečná suma vyvolá existenční problémy poskytovatelům sociálních služeb, a nyní se hledají dodatečné prostředky. Premiérem avizovaných 350 milionů korun je minimum, podle našich odhadů a propočtů je potřebná částka více než půl miliardy korun,“ uvedl hejtman Michal Hašek a zdůraznil: „Není také pravda, že se kraje v této věci chovají macešsky. Jihomoravský kraj letos nad rámec svých povinností rozděluje v rámci jednoletého a víceletého financování prozatím 43 milionů korun pro poskytovatele sociálních služeb z řad neziskového sektoru.“

Krajská rada jmenovala pět ředitelů středních škol

Rada Jihomoravského kraje dnes dopoledne vzala na vědomí zápisy z jednání konkurzních komisí a jmenovala pět ředitelů příspěvkových organizací Jihomoravského kraje v oblasti školství. „Jde o uchazeče, kteří se v konkurzním řízení umístili na prvním místě. Ve čtyřech případech se jedná o staronové ředitele, na Sportovním gymnáziu Ludvíka Daňka se novým ředitelem stává současný zástupce, když dosavadní ředitel se do konkurzního řízení nepřihlásil,“ uvedl hejtman Michal Hašek.

Krajská rada jmenovala:
Mgr. Radka Klimeše na pracovní místo ředitele Sportovního gymnázia Ludvíka Daňka, Brno, Botanická 70,
PhDr. Petra Hrušku, MBA na pracovní místo ředitele Vyšší odborné školy zdravotnické, Brno, Žerotínovo náměstí 6,
Ing. Miroslava Křivánka, na pracovní místo ředitele Střední školy technické Znojmo,
RNDr. Bc. Karla Pigla na pracovní místo ředitele Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické, Znojmo, Jana Palacha 8,
PaedDr. Hanu Hortovou, na pracovní místo ředitelky Střední pedagogické školy, Boskovice, Komenského 5.

Kraj podpoří provoz historických vlaků na trati Lednice – Břeclav

Rada Jihomoravského kraje dnes na svém pravidelném jednání doporučila krajskému zastupitelstvu schválit poskytnutí dotace ve výši 300 000 korun Českým drahám, a.s., na realizaci projektu „Provoz historických vlaků na trati Lednice – Břeclav“.

„Jde o atrakci, která každým rokem získává větší popularitu a slouží k větší popularizaci Lednicko-valtického areálu,“ uvedl náměstek hejtmana Václav Božek. Historické motorové vlaky M 131 „Hurvínek“ budou na této trati jezdit o sobotách, nedělích a svátcích od 11. května do 29. září 2013. Z Břeclavi budou tyto vlaky po celý den odjíždět jako přípoje od vlaků EC, přijíždějících od Prahy a Ostravy i ze zahraničí (Slovensko, Maďarsko, Rakousko). Obdobně budou vlaky z Lednice jezdit k těmto vlakům. Nově v rámci „Lednického parního léta“ každou poslední sobotu v měsíci (25. 5., 29. 6., 27. 7., 31. 8. a 28. 9. 2013) nahradí motorové vlaky parní lokomotiva.

Jihomoravští reprezentanti se zúčastní zimní dětské olympiády

Krajská rada během dnešního jednání schválila účast reprezentace Jihomoravského kraje na Hrách VI. zimní olympiády dětí a mládeže ČR, které se uskuteční v Kraji Vysočina ve dnech 19. až 24. ledna 2014.

Jihomoravský kraj zajišťuje přípravu a účast reprezentace Jihomoravského kraje na projektu Českého olympijského výboru Olympiáda dětí a mládeže ČR od roku 2003. „Hry VI. zimní olympiády dětí a mládeže ČR se tentokrát uskuteční v nově zbudovaném areálu zimních sportů u Nového Města na Moravě, kde v letošním roce proběhlo velmi úspěšné Mistrovství světa v biatlonu. Na programu je osm sportovních soutěží a dvě kulturní. Předpokládáme, že Jihomoravský kraj bude reprezentovat 96 účastníků ve všech disciplínách,“ řekl krajský radní Jiří Němec.

K předcházejícím vítězům zimní dětské olympiády za Jihomoravský kraj patří mj. současný reprezentant ČR v krasobruslení Michal Březina.
foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK