V Ořechově uctili památku padlých rudoarmějců


U příležitosti 68. výročí ukončení druhé světové války se v sobotu 27. dubna 2013 v Ořechově uskutečnil pietní akt na čestném pohřebišti, kde spočívají ostatky tisícovky vojáků Rudé armády, padlých v největší tankové bitvě na jižní Moravě. Ta skončila 24. dubna 1945 a otevřela vojákům Rudé armády přístup k Brnu, které bylo osvobozeno 26. dubna.

Pietního aktu se zúčastnili hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, představitelé Generálního konzulátu Ruské federace a ukrajinského konzulátu v Brně, představitelé obce Ořechova a okolních obcí, zástupci politických stran, občanských sdružení, organizací bojovníků za svobodu a dalších občanských iniciativ, včetně členů klubů vojenské historie.

„Válečné události jsou pro nás známé z historických pramenů a z vyprávění pamětníků a veteránů druhé světové války. Těch je mezi námi stále méně. Na rozdíl od našich předků a prapředků totiž žijeme už téměř sedm desítek let ve střední Evropě bez válek a ozbrojených konfliktů a mnozí ani nedoceňujeme, co pro člověka znamená slovo mír. Nesmí to však znamenat lhostejnost. Nesmí to vyvolávat pocit, že klidný život v míru přišel sám od sebe a že je samozřejmostí,“ zdůraznil u příležitosti pietního aktu hejtman Hašek.
 

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK