Hejtman Michal Hašek: Dubnové zastupitelstvo projedná příspěvek pro Policii ČR

Dosavadní snižování počtu policistů v přímém výkonu služby bylo v pátek 19. dubna 2013 tématem jednání hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška a krajského policejního ředitele Leoše Tržila.

„Vnímám to jako problém a požádal jsem dnes pana policejního ředitele, aby v rámci jednání o nové koncepci Policie ČR Jihomoravský kraj uplatnil požadavek na zvýšení tabulkových míst pro pořádkové policisty v přímém výkonu služby. Jednali jsme také o aktuálních bezpečnostních problémech, mj. i kriminalitě bezprostředně související se zhoršenou ekonomickou situací, například drogové trestné činnosti. Věnovali jsme se také pokračování spolupráce jihomoravské krajské samosprávy a Policie ČR. Je jasné, že rozpočtová situace neumožní uplatnit všechny priority krajského policejního ředitelství. Krajské zastupitelstvo bude i v letošním roce připraveno podpořit žádost krajského ředitelství Policie ČR o poskytnutí dotace na některé záležitosti. Hovořili jsme o konkrétním technickém vybavení příslušníků. Jako hejtman navrhnu zastupitelstvu příští týden, abychom poskytli Policii ČR finanční pomoc ve výši asi 2,5 milionu korun, což odpovídá aktuálním finančním požadavkům policie a také finančním možnostem krajského rozpočtu. Jihomoravský kraj chce pomoci tak, aby byla zachována současná struktura policie, aby byla dobře vybavená a mohla řešit otázku bezpečnosti, což je věc, kterou občané požadují. Platí řádně daně a mají nárok, aby byla zajištěna jejich bezpečnost,“ konstatoval Michal Hašek.

Krajský policejní ředitel Leoš Tržil upřesnil, že z finančního příspěvku kraje by byly hrazeny například lehké pyrotechnické oděvy pro kynology při odhalování nástražných výbušných systémů a technické vybavení pro běžný výkon služby.

foto JMKfoto JMKfoto JMK