Návštěva prezidenta Republiky Tatarstán

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se v úterý 16. dubna 2013 setkal v budově Krajského úřadu v Brně s prezidentem Republiky Tatarstán Rustamem Nurgalijevičem Minnichanovem. Tématem jednání byla mj. podpora podnikatelských aktivit, spolupráce v oblasti vědy, výzkumu a inovací a také společné aktivity Kazaňské federální univerzity s univerzitami v Brně.

„Diskutovali jsme o podpoře podnikatelských aktivit jihomoravských firem v Tatarstánu a také firem z Tatarstánu na jižní Moravě i o možné podnikatelské misi podniků z Jihomoravského kraje v Kazani. Chceme otevřít cestu byznysu, to je úloha politiků obou stran,“ uvedl hejtman Hašek. „Nabídli jsme také pomoc kraje při spolupráci univerzit obou regionů. V případě spolupráce Kazaňské univerzity s Masarykovou univerzitou by mohl být otevřen lektorát českého jazyka v Kazani, který by byl financován z rozpočtu kraje. Takovýto lektorát už v současnosti existuje v Ruské federaci v Chanty-Mansijsku, Uljanovsku a Iževsku,“ řekl hejtman Hašek.

Prezident Republiky Tatarstán Rustam Nurgalijevič Minnichanov zdůraznil, že v současnosti už zástupci podniků z Tatarstánu vedou konkrétní jednání s představiteli jihomoravských firem. „Věřím, že dohody o spolupráci budou podepsány při jejich návštěvě u nás v Kazani,“ uvedl.

Tatarstán se nachází v centru Ruské federace na území Východoevropské roviny, na soutoku řek Volhy a Kamy, v centru velké industriální oblasti. Jde o jednu z nejvíce ekonomicky rozvinutých republik Ruska. Životní úroveň je zde zhruba čtyřikrát vyšší, než je ruský průměr. Republika vlastní velký vědecký a intelektuální potenciál a disponuje mnoha klíčovými průmyslovými odvětvími – petrochemií, strojírenstvím, automobilovým a leteckým průmyslem.

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK