Cyrilometodějské oslavy v Jihomoravském kraji vyvrcholí v květnu v Mikulčicích

Jihomoravský kraj připravuje v rámci roku výročí příchodu svatého Cyrila a svatého Metoděje celou řadu aktivit, které vyvrcholí 24. až 26. května 2013 v prostorách Slovanského hradiště v Mikulčicích.

„Oslavy zahájí slavnostní koncert, který se uskuteční v Besedním domě v Brně v sobotu 13. dubna,“ uvedl na tiskové konferenci hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Rok 2013 je rokem 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Tuto událost schválila 36. generální konference UNESCO jako významné kulturní výročí UNESCO pro období 2012-2013. „Pro Jihomoravský kraj je letošní rok 1150. výročí příchodu Konstantina Metoděje významnou událostí. Navazujeme na státnost Velké Moravy, kulturní a duchovní tradice, které založili. Jsme si toho vědomi, krajský rozpočet počítá s částkou kolem 10 milionů korun na podporu všech akcí, které budou souviset s oslavou tohoto velkého výročí. Nejde jenom o dotaci pravoslavné církvi, Jihomoravský kraj také přímo přispěje na úpravu infrastruktury v Mikulčicích, kde se budou odehrávat hlavní oslavy, finančně se podílíme i na dalších akcích, bude pořádána řada duchovních a vědeckých konferencí, přispěli jsme na tzv. dokudrama, hraný dokument, kde bude představena celá životní pouť soluňských bratří,“ řekl hejtman Hašek.

Pravoslavný metropolita Českých zemí a Slovenska vladyka Kryštof ocenil dlouhodobou vynikající spolupráci s Jihomoravským krajem a zdůraznil, že letošní akce představují nejen připomenutí kulturní, ale i duchovní. „Přenášíme se do devátého století, kdy bylo křesťanství nerozdělené a jednota víry byla jasně deklarována. Vzpomínkové akce povedou tímto směrem a vyzdvihnou hodnoty, které všechny křesťany spojují,“ řekl vladyka Kryštof.

Náměstkyně ředitele Moravského zemského muzea Eva Pánková představila již zahájenou výstavu „Cyril a Metoděj. Doba, život, dílo“, která je až do září k vidění v Paláci šlechtičen v Brně. „Jistá podoba výstavy se představí od 9. května v Modré u Velehradu, tedy v prostorách spjatých s tradicí Velké Moravy. Nejvýznamnější uměnovědné a archeologické exponáty bude možné zhlédnout od listopadu v Anežském klášteře v Praze,“ uvedla Eva Pánková.

Podrobný přehled akcí v rámci Cyrilometodějských oslav v Jihomoravském kraji najdete ZDE (doc, 35 kB).
 

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK