foto 1 foto 2

Kolokvium podpořilo nominaci Mikulčicko-kopčanského areálu na seznam UNESCO

V uplynulých dnech hostilo hodonínské Masarykovo muzeum mezinárodní odborné kolokvium k tématu slovanského hradiště v Mikulčicích a kopčanského kostela sv. Markéty a společné nominace těchto památek na prestižní seznam UNESCO. Účastníky konference ve středu 28. listopadu 2012 přijal v prostorách krajského úřadu náměstek hejtmana Václav Božek.

Mezinárodní odborné kolokvium s názvem „NÁRODNÍ KULTURNÍ PAMÁTKA SLOVANSKÉ HRADIŠTĚ V MIKULČICÍCH A KOSTEL SVATÉ MARKÉTY ANTIOCHIJSKÉ V KOPČANECH: PAMÁTKA SVĚTOVÉ HODNOTY NA SEZNAM SVĚTOVÉHO DĚDICTVÍ UNESCO“, pořádalo (27. – 29. listopadu 2012) krajem zřizované Masarykovo muzeum v Hodoníně. Akce se zúčastnilo na čtyřicet odborníků především z ČR a SR, ale i z německy mluvících zemí a z Polska.

Kolokvium navázalo na závěry mezinárodního odborného sympozia, které se v Hodoníně uskutečnilo v závěru roku 2010. Jeho cílem bylo tyto poznatky nejen rozšířit, ale také je na mezinárodní úrovni prezentovat a zdůvodnit pomocí již realizovaného projektu Mikulčicko-kopčanského archeoparku, který je společným výstupem česko-slovenských partnerů.

Kolokvium bylo zakončeno přijetím společného memoranda, které podpoří návrh na novou společnou nominaci národních kulturních památek Slovanského hradiště v Mikulčicích a kostela sv. Markéty Antiochijské v Kopčanech na Listinu světových přírodních a kulturních památek UNESCO.

Podrobné informace ke kolokviu: http://www.masaryk.info/slovanske-hradiste-mikulcice/58/ .

Usnesení kolokvia ZDE (doc, 13 kB).

foto JMKfoto JMK