foto 1 foto 2

Hejtman Hašek: Na jižní Moravě se žádná nemocnice rušit nebude

K 1. lednu 2013 se na jižní Moravě neruší žádná nemocnice a ani v horizontu příštích let se neuvažuje o tom, že by nějaká nemocnice na jihu Moravy zrušena byla. Toto hlavní sdělení uvedl 30. října 2012 na brífinku po jednání s ředitelem Regionální pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Brno Jiřím Kořínkem hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

„To, co se připravuje z pohledu zdravotních pojišťoven, je otázka transformace poskytované péče. Jako jediný region v republice máme memorandum, které jsme podepsali s ministerstvem zdravotnictví a zástupci zdravotních pojišťoven. Byl jsem ujištěn panem ředitelem Kořínkem, že memorandum platí. Příští týden, ve čtvrtek 8. listopadu, přijede do Brna ministr zdravotnictví Leoš Heger. Součástí jeho programu bude také podpis druhé etapy memoranda koncepce lůžkové péče. Už tento čtvrtek 1. listopadu 2012 krajská rada sestaví odbornou pracovní skupinu, která do konce listopadu projedná otázku smluvního vztahu mezi Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a příslušnou krajskou nemocnicí. Je jasné, že k 1. lednu 2013 se v nemocnicích nic nemění. Smlouvy zasílané v těchto dnech do nemocnic garantují činností jednotlivých odbornosti a poskytují různě dlouhý časový prostor pro další jednání. Chceme docílit toho, aby tyto smlouvy byly pro krajské nemocnice co nejstabilnější,“ zdůraznil hejtman Michal Hašek.

Ředitel regionální pobočky VZP Brno Jiří Kořínek uvedl, že v průběhu listopadu budou nabídnuty smluvní vztahy všem nemocnicím jako dosud. „Budeme upřesňovat nabídky v některých odbornostech. Domnívám se, že dojdeme ke konsensu,“ uvedl. „Budeme jednat o tom, jakým způsobem bude zdravotní péče v dalším horizontu poskytována. Odbornosti budou zachovány, lékaři budou nadále dělat tu práci, kterou nyní vykonávají,“ konstatoval krajský radní Oldřich Ryšavý.
foto JMKfoto JMKfoto JMK