foto 1 foto 2

Prohlášení hejtmana Michala Haška k článku v MF DNES

S údivem a hlubokým zklamáním jsem si přečetl v dnešní (24. 10. 2012) regionální mutaci MF DNES pro jižní Moravu článek redaktorky Elišky Kolínkové o mém údajném nezájmu o koaliční jednání po krajských volbách v Brně. Včera jsem totiž s paní redaktorkou na téma politických jednání o budoucí krajské koalici v Jihomoravském kraji komunikoval prostřednictvím sms a s ohledem na nekorektní obsah dnešního článku nyní tuto sms komunikaci zveřejňuji.

Jaká je realita? V těchto dnech probíhá pravidelná schůze Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, která má na programu zásadní témata dotýkající se Jihomoravského kraje a jeho občanů – mimo jiné návrh státního rozpočtu na rok 2013 a tzv. vládní daňový balíček. Proto se v tomto týdnu účastním schůze sněmovny. Již v pondělí Jihomoravská ČSSD na tiskové konferenci i za účasti redaktorky Elišky Kolínkové z MF DNES oznámila harmonogram jednání tzv. pracovních minitýmů, které se sejdou se zástupci KDU-ČSL a KSČM. V těchto týmech jsme po dohodě zastoupeni já, či předseda KVV ČSSD Václav Božek a další zastupitelé a odborníci ČSSD.

Tato jednání běží dnes a zítra, přičemž já se účastním práce týmů pro zdravotnictví, rozpočet a hospodaření, venkov, životní prostředí a zemědělství, které se sejdou zítra (ve čtvrtek) od 9:00 do 14:00 v kanceláři hejtmana JMK v Brně.

Není tedy pravdou, že politická jednání o budoucí krajské koalici neběží, či jsou blokována mojí účastí na schůzi poslanecké sněmovny. Tento týden zasedá rovněž senát, jehož práce se účastní lídr KDU-ČSL Stanislav Juránek. Je tedy otázkou, proč jihomoravská MF Dnes poskytuje čtenářům neúplné, zavádějící a manipulativní údaje, kterými vytváří dojem brždění jednání o nové krajské koalici.

Realita je taková, že jednání standardně běží podle předem schváleného harmonogramu.
Věřím, že příště si redaktorka Eliška Kolínková ověří všechna fakta, využije informace, které na své otázky obdrží a jihomoravská MF Dnes se opět vrátí ke standardu seriózního deníku.

Michal Hašek
hejtman Jihomoravského kraje

 

SMS komunikace ze dne 23. 10. 2012 mezi redaktorkou MF DNES Eliškou Kolínkovou a hejtmanem Michalem Haškem:

EK: Dobrý den pane hejtmane, chtěla bych se zeptat, zda zasedání sněmovny, jehož se nyní účastníte, nezbrzdí vyjednání o koalici v JMK. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Eliška Kolínková, MF DNES

MH: Nezbrzdí, Eliško, buďte bez obav. MH

EK: Děkuji. Budete se tedy účastnit zítřejších jednání o koalici? EK

MH: Zítra žádná „jednání o koalici“ nejsou. Probíhají jednotlivé minitýmy k programovým věcem, ve kterých máme z hlediska politického vyjednávacího týmu rozdělenu práci s kolegou Božkem. Takže žádná Haškova neúčast a žádné překážky v jednání kvůli schůzi poslanecké sněmovny. Dostala jste špatný tip, Eliško. MH