foto 1 foto 2

Soutěž České hlavičky 2012 zná vítěze

V prostorách krajského úřadu v Brně byly ve středu 17. října 2012 oficiálně oznámeny výsledky letošního ročníku soutěže České hlavičky 2012. Ceny nejlepším při slavnostním ceremoniálu v Mahenově divadle za Jihomoravský kraj předal náměstek hejtmana Václav Božek.

Odborná porota složená ze zástupců vysokých škol a akademie věd vybrala jako nejlepší práci v kategorii Merkur, která se uděluje za práce a projekty z oblasti ekonomie, podnikání a řízení, analýzu českého trhu mobilních operátorů studenta Gymnázia ve Vítkově Ondřeje Žídka. Za vlastní konstrukci, výrobu i softwarové vybavení 3D tiskárny získali: Václav Holler, Miloš Jedlička a spol., studenti kybernetiky ze Střední školy aplikované kybernetiky v Hradci Králové cenu Futura.

V kategorii Ingenium udělila porota hned dvě ceny a to Lukášovi Červenkovi z Gymnázia z Frýdlantu nad Ostravicí za propojení optimalizačních programů s kvantověchemickými softwarovými balíčky a Markovi Novákovi z Gymnázia České Budějovice za vývoj zařízení, které soustřeďuje několik jednoúčelových měřidel jako osciloskopu, altimetru, spektrálního analyzátoru a dalších. Cenu Genus získal Michal Šrámek ze Schola Humanitas z Litvínova za výzkum pískovce řasáku, což výrazně přispělo ke geologickému objasnění složení České křídové pánce.

České hlavičky jsou projektem zaměřeným na podporu talentované mládeže - je zaměřen na středoškolskou mládež a žáky vyšších ročníků základní školy. V rámci soutěže se udělují ceny v pěti kategoriích, o jejichž vítězích rozhoduje odborná porota složená z představitelů zájmových sdružení, zástupců vysokých škol, univerzit a vědeckých ústavů. Podrobnosti o soutěži na www.ceskahlava.cz .

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK