Hejtman Michal Hašek se zúčastnil odhalení busty Lea Eitingera ke 100. výročí jeho narození

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se v sobotu 15. září 2012 v Lomnici u Tišnova zúčastnil slavnostního odhalení busty Lea Eitingera ke 100. výročí jeho narození. Současně byla v místní synagoze zahájena výstava o osudech tohoto významného psychiatra a humanisty, lomnického rodáka.

„Leo Eitinger, absolvent Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a psychiatr světového věhlasu, se celý život angažoval v boji za lidskou důstojnost, proti xenofobii a rasismu. Od jeho narození uplyne koncem letošního roku právě sto let. Věřím, že akce připravené v příštích týdnech připomenou vhodným způsobem jeho odkaz současným generacím,“ řekl hejtman Hašek.

Leo Eitinger se narodil 12. 12. 1912 v Lomnici u Tišnova. Dětství strávil v Lomnici a Pohořelicích, vystudoval medicínu na Masarykově univerzitě. Před svou emigrací do Norska aktivně spolupracoval s Nadací Odda Nansena, jíž se podařilo odvézt několik desítek židovských dětí i dospělých do Norska. V roce 1942 byl odvlečen do koncentračního tábora Osvětim. Po válce se vrátil do Norska, kde se vypracoval na jednoho z nejuznávanějších psychiatrů. Jeho největším přínosem jsou studia v oblasti viktimologie; zasadil se o zavedení diagnóz posttraumatická stresová porucha a trvalá změna osobnosti následkem nadměrného stresu, díky nimž se dočkaly odškodnění mnohé válečné oběti. Leo Eitinger byl komturem Norského královského řádu sv. Olava; tento řád mu udělil norský král za mimořádný přínos v oblasti medicíny. Zemřel 15. 10. 1996 v Oslu.
foto JMKfoto JMK