foto 1 foto 2

Michal Hašek: Zřídili jsme krizovou linku pro případ otravy metylalkoholem a nabízíme bezplatné testování alkoholu

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek na dnešek 12. září 2012 svolal mimořádný krizový štáb, který se zabýval řešením stávající kritické situace v souvislosti s prodejem pančovaného alkoholu. Hlavním cílem tohoto jednání bylo nalézt a využít možnosti kraje, jak zabránit dalšímu šíření otravy metylalkoholem a ochránit obyvatele Jihomoravského kraje.

„Pro mě jako pro hejtmana je klíčové ochránit zdraví a životy obyvatel kraje. Naši pozornost teď chceme primárně zaměřit na minimalizaci nárůstu dalších otrav a zabránit dalším úmrtím. Proto je pro nás prioritní, aby si lidé byli vědomi rizika, které s nákupem extrémně levných lihovin souvisí, a vyvarovali se jejich požívání,“ sdělil hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.
Po jednání krizového štábu hejtman Hašek rozhodl, že krajská nemocnice v Kyjově zřídí informační linku pro celý Jihomoravský kraj. Číslo je 518 601 335. A zároveň jsou na webu www.nemkyj.cz  zveřejněny informace, jakým způsobem postupovat při podezření na otravu metylalkoholem a jak příznaky otravy diagnostikovat. Tyto informace jsou umístěny i na stránkách Jihomoravského kraje zde http://www.kr-jihomoravsky.cz/Default.aspx?ID=191071&TypeID=2  a budou  rozeslány na všechny obce kraje s žádostí o poskytnutí těchto informací občanům.
Jihomoravský kraj také nabídne svým obyvatelům možnost bezplatného testování lihovin, u kterých mají podezření na možnost přítomnosti nebezpečných látek. Nyní krajský úřad sestavuje seznam míst, kde bude možné o tyto testy požádat. Především se bude jednat o vysoké školy a soukromé laboratoře. Jihomoravský kraj na tyto kontroly vyčlení mimořádné rozpočtové prostředky z krizového fondu.
„Seznam míst, kde budou bezplatné kontroly probíhat, bude v průběhu dnešního dne zveřejněn na internetových stránkách Jihomoravského kraje a rozeslán všem obcím a městům na území kraje. Chtěl bych proto vyzvat všechny občany, kteří mají jakékoli podezření týkající se lihovin, které v poslední době nakoupili, aby neváhali a nechali si tyto nápoje bezplatně otestovat. V tuto chvíli se skutečně může jednat o otázku života a smrti,“ apeloval hejtman Michal Hašek.
Představitelé kraje také vyzvali občany kraje, aby maximálně spolupracovali s orgány státní správy, které se snaží nalézt zdroje výroby a distribuce nebezpečného alkoholu. „Současná mimořádně nebezpečná situace vyžaduje aktivní spolupráci občanů. Každá informace, která pomůže k nalezení zdrojů otravy lidí, může pomoci zachránit lidské zdraví a životy,“ vyzval hejtman Michal Hašek.
 

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se současně v souvislosti s aktuální situací ohrožení životů a zdraví obyvatel výskytem alkoholických nápojů obsahujících metylalkohol obrátil na starostky a starosty města obcí v Jihomoravském kraji aby jejich prostřednictvím vyzval všechny občany kraje, aby nekonzumovali lihoviny a destiláty s nejistým původem či složením, protože se tak yvstavují nebezpečí ohrožení zdraví a života.

Plný text dopisu je uveden ZDE (pdf, 256 kB).

Současně hejtman Hašek v dalším dopise starostům jihomoravských měst a obcí zaslal seznam subjektů, které jsou připraveny provést test na obsah zdraví škodlivých látek. Testování bude hrazeno z rozpočtu Jihomoravského kraje, tedy pro obyvatele jižní Moravy bude bezplatné. Plný text dopisu je  ZDE (pdf, 211 kB).
foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK