foto 1 foto 2

Hejtman Hašek svolává krizový štáb Jihomoravského kraje a totéž doporučuje v rámci množících se úmrtí na otravu metylalkoholem hejtmanům všech krajů ČR

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek svolává na středu 12. září 2012 ráno krajský krizový štáb. Předmětem jednání štábu bude reakce odpovědných složek Jihomoravského kraje na aktuální vývoj v případu pančovaného alkoholu a rizik pro obyvatele kraje.

„Je pro mě nepřijatelné, aby tato krizová situace dále ohrožovala zdraví a životy obyvatel Jihomoravského kraje. Proto chci projednat a využít všechny zákonné možnosti, které jako představitelé krajské samosprávy máme, abychom zabránili dalšímu zhoršování již tak špatné situace. Považuji za alarmující, že přestože jsou aktuální rizika požívání této toxické látky veřejně známá, situace se zhoršuje a počet obětí i hospitalizovaných stoupá,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Krizový štáb Jihomoravského kraje se proto bude primárně zabývat ochranou obyvatel kraje a zprostředkováním co nejširšího okruhu informací spotřebitelům. Jedná se například o přehled míst, kde si lidé mohou nechat otestovat alkoholické nápoje, u nichž mají podezření, že by se mohlo jednat o produkty vyrobené z nebezpečného metylalkoholu.

„V tuto chvíli nemá bohužel nikdo představu o tom, jaké množství nebezpečných lahví s alkoholem je již mezi lidmi. Nestačí proto pouze honit viníky a bránit dalšímu prodeji, ale musíme se také zaměřit na již nakoupené produkty, které mají lidé doma připravené ke spotřebě v přesvědčení, že se jedná o bezpečné lihoviny. Tito lidé musí například vědět o možnostech, jak si ověřit zdravotní nezávadnost těchto produktů. Zároveň je nutná součinnost krajských zdravotních zařízení, které by se měly vzájemně informovat a spolupracovat,“ vysvětlil Michal Hašek.