foto 1 foto 2

Vyhořelá Moravská Sahara bude obnovena

V Bzenci se v úterý 31. července 2012 uskutečnil první kulatý stůl a debata o důsledcích, škodách a přípravách obnovy lesního porostu v Bzenecké doubravě po rozsáhlém lesním požáru v květnu tohoto roku. Schůzku inicioval Jihomoravský kraj.

Jak vyplynulo z diskuse, obnova porostu v oblasti nazývané Moravská Sahara, kde sežehl požár 160 hektarů lesa, potrvá léta a bude poměrně složitá. "Některé odborné názory na to, co a jak vysazovat v této oblasti, se různí. Snažíme se dosáhnout dohody, tedy společného řešení ku prospěchu přírody," uvedl náměstek hejtmana Ivo Polák, který jednání svolal.
Ochranáři nyní žádají, aby se zde opět začaly vysazovat duby. Podle nich by měla být ponechána část oblasti ladem, aby se obnovila sama. Navrhují, aby v lese vznikly volné pásy jen s pískem. Na Moravské Sahaře jsou požáry poměrně časté a písečné pásy by zabránily šíření ohně. Za nejhorší variantu považují ochránci obnovu borovicového porostu. "Lesy ČR tyto připomínky vnímají a mají snahu se dohodnout," uvedl náměstek Polák. Obnova Moravské Sahary bude podle něj jedním z největších ekologických projektů svého druhu v republice.
Setkání zástupců Lesů ČR, coby majitele zničených pozemků, ochranářů a představitelů státní správy na téma obnova lesů u Bzence budou pokračovat. Výsadba začne již letos na podzim.
foto JMKfoto JMKfoto JMK