foto 1 foto 2

Hejtman Hašek: Letošní rok je pro jihomoravské zemědělce kritický

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek v úterý 24. července 2012 navštívil na pozvání předsedy představenstva Regionální Agrární komory Jihomoravského kraje Václava Hlaváčka zemědělské podniky na jižní Moravě a seznámil se s průběhem letošní sklizně.

Návštěvy zemědělských podniků se zúčastnil také předseda senátního výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Jan Hajda a ředitel krajského odboru Agentury pro zemědělství a venkov Karel Venera.
S výsledky sklizně obilovin, řepky a kukuřice se hejtman seznámil nejdříve v Ponětovicích a poté na farmě společnosti Bonagro ve Šlapanicích. V prostorách této společnosti v Blažovicích potom hejtman Michal Hašek diskutoval se zástupci zemědělských organizací okresů Znojmo, Břeclav, Hodonín a Brno-venkov o problematice dopadů nepříznivých vlivů počasí v letošním roce na zemědělskou produkci. Jednání se účastnili mj. představitelé jihomoravské agrární komory, Ovocnářské unie ČR, Svazu vinařů ČR a Agentury pro zemědělství a venkov.

„Letošní výsledky sklizně jihomoravských zemědělců nelze nazvat jinak než katastrofální, pamětníci se shodují, že něco podobného nepostihlo náš region desítky let. Bohužel kombinace jarních mrazíků a výjimečného sucha s velkým vláhovým deficitem znamená reálné škody v miliardách korun na jižní Moravě. Budu jako hejtman a stínový ministr zemědělství jednat s ministrem Petrem Bendlem o všech možnostech pomoci farmářům a zemědělským podnikům, protože v nynější ekonomické situaci může být letošní rok pro řadu subjektů likvidační. Očekávám od ministra zemědělství aktivní kroky a nabízím v této tíživé situaci pomoc opozice. Je totiž v zájmu českého a moravského zemědělství najít rychlou a efektivní pomoc, nikoliv nabírat politické body tam, kde je třeba ihned konat,“ řekl hejtman Michal Hašek.

Dlouhodobé sucho letos na jaře mělo výrazný dopad na sklizeň základních obilovin zejména na jižní Moravě. Jestliže v rámci ČR šlo o poškození přibližně pětiny ploch a snížení výnosu o 40 procent, v Jihomoravském kraji bylo poškozeno téměř 100 000 hektarů osevní plochy, tedy přibližně 60 procent – na Znojemsku a Břeclavsku jsou přitom tyto ztráty ještě vyšší. Některé plochy nebylo možné sklidit vůbec. V okrese Břeclav byly postiženy suchem veškeré plochy vojtěšky se snížením výnosu o 63 procent, v okrese Znojmo až o 80 procent

Velké škody napáchalo sucho také na porostech kukuřice – jen v Jihomoravském kraji bylo postiženo téměř 35 000 hektarů. V okrese Znojmo se očekává poloviční výnos kukuřice na zrno na všech osevních plochách, v okrese Břeclav na třech čtvrtinách. U cukrovky se předpokládá snížení výnosů v jihomoravských pěstitelských oblastech až o polovinu. Postiženy jsou také speciální plodiny, např. chmel, ovocné sady, ale i mák, luštěniny, slunečnice a další plodiny. V nejpostiženějších oblastech se očekává i výrazné snížení výnosů řepky.

Kvůli sníženým výnosům zemědělských plodin se očekávají problémy zejména s krmivovou základnou (může dojít k dalšímu snížení stavu skotu) i s výraznými výpadky příjmů zemědělských podniků.
 

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK