Nad krajským úřadem zavlála moravská vlajka


Stejně jako na radnicích a obecních úřadech téměř čtyř set měst a obcí Moravy také na budově jihomoravského hejtmanství zavlála 5. července 2012 vedle státní vlajky ČR a Jihomoravského kraje také moravská vlajka.

„Jde o vyjádření úcty k bohaté historii Moravy, která je kolébkou naší státnosti a přinesla střední Evropě a České republice také kořeny křesťanství,“ řekl k vyvěšení vlajky hejtman Michal Hašek.
Krajský úřad sídlí v historickém objektu, který od roku 1907 sloužil zemské správě na Moravě, později byl sídlem krajského národního výboru a nyní je sídlem jihomoravské krajské samosprávy.

Za iniciativou vyvěšování moravské vlajky v den svátku slovanských věrozvěstů svatých Cyrila a Metoděje stojí nepolitické sdružení Moravská národní obec, které si klade za cíl obnovu užívání historických symbolů a barev Moravy. Cílem této čistě nepolitické akce je připomenout si význam a dějiny tradice Moravy a přimět tak veřejnost, zejména mladé lidi, k jejímu poznávání.

Moravský zemský sněm v září 1848 v návrhu nového zemského zřízení schválil, že "Země moravská podrží dosavadní svůj erb zemský, totiž orlici vpravo hledící, v poli modrém a červenozlatě kostkovanou. Zemské barvy jsou zlatá a červená".
 

foto JMK