Hejtman Michal Hašek poděkoval členům integrovaného záchranného systému za profesionální zásah při požáru u Bzence

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek ve středu 27. června 2012 předal v prostorách víceúčelové haly ve Vracově ocenění členům Integrovaného záchranného systému, kteří se podíleli na hašení požáru lesa v okolí Bzence na Hodonínsku v květnu letošního roku.

Michal Hašek ocenil nasazení a vysokou profesionalitu všech hasičů, policistů a členů záchranné služby. Hejtman poděkoval celkem deseti krajským Hasičským záchranným sborům (HZS), všem zasahujícím dobrovolným jednotkám z jihu Moravy, dobrovolným jednotkám Zlínského kraje, Záchrannému útvaru HZS, Školnímu a výcvikovému zařízení HZS, jednotkám ze Slovenska a všem dalším složkám Integrovaného záchranného systému. Poděkování směřovalo také k podnikům a obcím.

„Dobře si uvědomujeme, jak je práce hasičů profesionálních i dobrovolných důležitá. Jihomoravský kraj každoročně vyhlašuje rozsáhlý dotační program na požární techniku a věcné prostředky k řešení mimořádných událostí jednotek sborů dobrovolných hasičů měst a obcí jižní Moravy. Přirozeně nezapomínáme ani na další složky integrovaného záchranného systému - od roku 2009 částka na podporu a rozvoj Integrovaného záchranného systému Jihomoravského kraje představuje více než 178 milionů korun,“ konstatoval Michal Hašek.

Při lesním požáru u Bzence zasahovalo 201 požárních jednotek - z toho 189 jednotek z jedenácti krajů České republiky a dalších 12 jednotek ze Slovenska. Požár likvidovalo více než 1500 hasičů, 200 policistů zabezpečovalo průjezdnost silnic a regulaci dopravy a osádky vozidel zdravotnické záchranné služby ošetřovaly zraněné hasiče. Likvidační práce byly ukončeny až 30. května, kdy bylo místo požáru předáno Lesům České republiky. Poznatky ze zásahu projednala Bezpečnostní rada Jihomoravského kraje, která konstatovala, že tento náročný zásah byl proveden velmi profesionálně a díky tomu bylo uchráněno přes 400 hektarů lesa.

foto JMKfoto JMKfoto JMK