foto 1 foto 2

Jihomoravský kraj zváží ústavní stížnost kvůli zrušení Zásad územního rozvoje

Jihomoravský kraj zváží ústavní stížnost na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, kterým zrušil Zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje. Současně zahájí práce na novém zadání Zásad územního rozvoje, aby se v případě nutnosti na nich mohlo pracovat už od podzimu letošního roku. Shodli se tom dnes ve čtvrtek 21. června 2012 na schůzce iniciované hejtmanem Michalem Haškem zástupci všech politických uskupení zastoupených v krajském zastupitelstvu.

„Plně respektujeme rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, ale byli jsme překvapeni jeho rozsahem. Momentálně analyzujeme dopad rozsudku na územní plán jako celek. Prostřednictvím krajského úřadu budou informovány pověřená města a obce jižní Moravy. Prakticky okamžitě se také rozbíhají práce na přípravě nových Zásad územního rozvoje. Do budoucna využijeme maxima toho, co dnes Nejvyšší správní soud z původních Zásad územního rozvoje potvrdil. Pro nás je například pozitivní, že Nejvyšší správní soud jasně řekl, že dálniční spojení na Vídeň povede přes Mikulov, že je tady mezivládní dohoda a že zde platí politika územního rozvoje státu. Budeme se snažit najít maximum takových inspirací v tomto rozhodnutí. Tam, kde soud konstatoval pochybení, budeme je samozřejmě napravovat,“ uvedl na brífinku hejtman Michal Hašek.

„Jednou ze závažných chyb bylo podle soudu nezákonné stanovisko ministerstva životního prostředí, o které se pak opíral Jihomoravský kraj. Právníci v tomto případě posoudí možnost náhrady škody od státu za nezákonné úřední rozhodnutí,“ řekl hejtman Michal Hašek.

Podporu prioritám Zásad územního rozvoje vyjádřili následně na brífinku představitelé všech politických stran zastoupených v krajském zastupitelstvu, tedy ČSSD, KDU-ČSL, ODS, KSČM a také zástupce TOP 09. Jde o strategický dokument, na kterém panuje na jižní Moravě nejširší shoda.

foto JMKfoto JMKfoto JMK