foto 1 foto 2

Unikátní výstava o víně otevřena v Mikulově

Hejtman Michal Hašek v prostorách mikulovského zámku dne 31. 5. 2012 slavnostně otevřel novou expozici „Víno napříč staletími”. Nejrozsáhlejší stálá vinařská expozice v České republice je jedinečná svým obsahem i výtvarným zpracováním. Návštěvníkům představuje historii vinohradnictví a vinařství na našem území v evropských souvislostech.

Jak uvedl hejtman Michal Hašek, „dnes si zde můžeme připomenout příběh vína v jeho spojení s jižní Moravou, které doslova a do písmene prochází napříč staletími. Tato komplexní výstava na jižní Moravě dosud chyběla. Skutečnost, že domácí i zahraniční turisty zákulisí našeho vinohradnictví a vinařství zajímá, že chtějí bližší informace, je nejlepším dokladem toho, jak neobyčejná vína zde děláme,“ řekl Michal Hašek, který také poděkoval vinařskému odborníkovi Vilému Krausovi, který se významně podílel na scénáři celé expozice.

V nově zrekonstruovaných, dosud veřejnosti nepřístupných vznikla dobová prostředí, která návštěvníka provedou od Egypta až po současnost. Zájemci se mohou projít například románským sklepem, gotickou kaplí, renesančním labyrintem ve tvaru hvězdy či barokním divadlem.

Expozice se návštěvníkům otevírá v Mikulově symbolicky v době, kdy zdejší zámek hostí třetí ročník gurmánského Gourmet festivalu. 

foto JMKfoto JMK