foto 1 foto 2

Hejtman jednal s ministryní kultury o budoucnosti památek na jižní Moravě

Budoucnost Lednicko-valtického areálu, Slovanského hradiště v Mikulčicích, zámku v Moravském Krumlově a Janáčkova kulturního centra byly hlavními tématy jednání hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška s ministryní kultury Alenou Hanákovou v úterý 22. května 2012.

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek jednal s ministryní o zájmu kraje dále rozvíjet Lednicko valtický areál. „Jihomoravský kraj již v minulosti požádal o převod Lednicko-valtického areálu do svého vlastnictví a dnes jsme se s ministryní kultury dohodli na posílení koordinace vzájemných aktivit při oživení areálu kulturními akcemi,“ řekl po jednání hejtman Hašek. “Ministryně kultury s tímto konceptem vyslovila souhlas s tím, že podrobnosti probereme při její plánované návštěvě jižní Moravy v letních měsících“.

Dalším tématem byla snaha o zařazení Slovanského hradiště v Mikulčicích a obdobného areálu v sousedních Kopčanech na seznam kulturního dědictví UNESCO. Přihláška bude ministerstvem kultury podávána ve spolupráci s Jihomoravským krajem v příštím roce. „Zařazení na seznam UNESCO zákonitě zvýší atraktivitu obou míst a přinese rozvoj cestovního ruchu a další pracovní příležitosti pro občany jižní Moravy,“ řekl hejtman Hašek.

Jednání se týkalo také přípravy výstavních prostor zámku v Moravském Krumlově, kde kraj ve spolupráci s městem a společností Incheba chce upravit tyto prostory tak, aby zde bylo možné opět vystavit Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Současně se probírala možnost před vrácením Slovanské epopeje zatraktivnit zámek jinou expozicí tak, aby město Moravský Krumlov v době, kdy budou probíhat jednání o navrácení, neztratilo přitažlivost pro návštěvníky.

Hejtman Hašek se také dohodl s ministryní kultury na tom, že budou učiněny kroky k zahájení přípravy výstavby finančně nákladného Janáčkova kulturního centra v Brně, na které v současnosti bohužel státní rozpočet nemá prostředky. „Snažíme se, aby projekt neusnul a méně nákladné, ale časově náročné přípravné práce proběhly co nejdříve,“ zdůraznil po jednání hejtman Michal Hašek.