foto 1 foto 2

Politická rada centrope jednala v Brně

Nejvyšší političtí představitelé krajů a měst tvořících středoevropský přeshraniční region centrope se sešli v pondělí 21. května v Brně na Nové radnici na pravidelném pololetním zasedání, aby projednali a rozšířili program vzájemné spolupráce. Summitu předsedal hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek a primátor statutárního města Brna Roman Onderka.

Zasedání se věnovalo především zvyšování konkurenceschopnosti a nedostatečnému dopravnímu spojení v rámci regionu. „Účastníci jednání jednoznačně podpořili setrvání Brna jako význačného železničního uzlu a součásti evropské dopravní sítě TEN-T. Jde tedy o prioritu nejen Brna a jižní Moravy, ale celého středoevropského regionu,“ zdůraznil hejtman Hašek na následné tiskové konferenci. „Chceme hledat nové formy spolupráce i pro období 2014 – 2020. Máme konkrétní plány a vize a chceme je společně prosazovat,“ řekl hejtman Hašek.

Po zasedání Politické rady následovala v Kampusu Masarykovy univerzity v Brně-Bohunicích veřejná konference Education meets research & innovation na téma spolupráce v oblasti výzkumu a vzdělávání a spolupráce vědecké a komerční sféry.
Středoevropský region s názvem centrope vznikl v roce 2003 jako společná iniciativa dvanácti měst a sousedících regionů z ČR, Rakouska, Slovenska a Maďarska. V roce 2009 byl pro podporu této přeshraniční spolupráce spuštěn projekt CENTROPE CAPACITY, jehož partnery jsou na české straně Jihomoravský kraj a statutární město Brno. Většinu projektu financuje Evropská unie z operačního programu Evropská územní spolupráce – Střední Evropa.

Další informace jsou k dispozici ZDE (doc, 52 kB).
foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK