foto 1 foto 2

Hejtman Michal Hašek jednal s velvyslancem USA

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek přijal v pondělí 23. dubna 2012 v budově Krajského úřadu Jihomoravského kraje velvyslance USA Normana L. Eisena. Hejtman poté spolu s velvyslancem zhlédli v prostorách Jihomoravského inovačního centra (JIC) prezentaci projektů JIC, CEITEC, FNUSA-ICRC a IT4I.

Pondělní návštěva amerického velvyslance Normana L. Eisena na jihu Moravy byla již třetí v pořadí. Dnešní jednání označil hejtman Michal Hašek za průlomové. „Celý čas jsme věnovali zcela konkrétním záležitostem z oblasti vědy, výzkumu a inovací. Jižní Morava je v této oblasti nejdynamičtějším regionem v České republice. Jen do roku 2015 doputuje na výzkumná pracoviště v Jihomoravském kraji přibližně jedna miliarda dolarů na podporu výzkumu a vývoje z evropských fondů,“ uvedl hejtman. Tyto prostředky přinesou zásadní zkvalitnění podmínek pro výzkum v regionu – např. v oblasti IT technologií, biotechnologií nebo v medicínské oblasti a vytvoří tak řadu pracovních míst pro vědce a firmy z těchto oborů.

„Dnes jsme se dohodli, že nám americké velvyslanectví pomůže vyhledat partnery přímo v USA. Máme zájem o spolupráci s regiony, kde podobně jako u nás mají zelenou věda, výzkum a inovace,“ dodal hejtman Michal Hašek. „Velmi mě ohromily úspěchy, o kterých jsem se dozvěděl při dnešním jednání. Těším se, že budu součástí této další spolupráce mezi obchodními společnostmi, vládními a vzdělávacími institucemi, inovačními centry a Jihomoravským krajem,“ reagoval velvyslanec Norman L. Eisen.

Pro jihomoravská výzkumná centra představuje vazba na přední americké výzkumné instituce a firmy strategickou záležitost. Konkrétní spolupráce Jihomoravského kraje a americké strany by se tak v budoucnu mohla týkat výměny vědeckých poznatků, podpory rozvoje firem zabývajících se aplikací vědeckého výzkumu či sdílení technologií z USA. 
foto JMKfoto JMKfoto JMK