foto 1 foto 2

Regionální operační programy zvládají nejlépe čerpat peníze z evropských fondů

Regionální operační programy zvládají čerpat peníze z evropských fondů rychleji a lépe než centrální operační programy – to je hlavní argument pro jejich zachování v letech 2014 – 2020, vysvětlili na tiskové konferenci ve středu dne 4. dubna 2012 ředitelé Úřadů regionální rady Severovýchod Zdeněk Semorád a Jihovýchod Artur Zatloukal.

Podporu zachování Regionálních operačních programů už dříve vyjádřila také Rada Jihomoravského kraje. „Regionální operační programy čerpají evropské peníze nejrychleji. Například Regionální operační program Jihovýchod, zahrnující jižní Moravu a Kraj Vysočina, je na prvním místě v čerpání prostředků z Evropské unie. Zde už dosáhl stav čerpání 49,7 procent, což je nevíce ze všech operačních programů v republice,“ zdůraznil 8. března hejtman Michal Hašek.

„Sloučení regionálních operačních programů do jednoho, jak to navrhuje vláda, by znamenalo komplikaci pro samotné žadatele v tom smyslu, že bude rozhodovat Praha, nikoliv region samotný. Prodlouží se čekací lhůty pro schválení a proplacení projektu.,“ uvedl Zdeněk Semorád.

Artur Zatloukal upozornil na specifiku potřeb jednotlivých regionů: „Naši lidé znají dobře projekty, před hodnocením projektu jezdí na místo, což by na centrální úrovni nešlo. V současném období například u cyklostezek jde na jižní Moravě o desítky projektů a jejich posuzování z centra si nedovedu vůbec představit.“
 

Podrobné informace a další argumenty pro zachování Regionálních operačních programů představené na tiskové konferenci najdete ZDE (ppt, 707 kB).
 

foto JMKfoto JMKfoto JMK