Hašek: Kraje chtějí po ministru Hegerovi spravedlivou úhradovou vyhlášku pro rok 2012

Na výstavišti v Brně dnes dne 18. října 2011 ráno jednali Jihomoravský hejtman a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek a ministr zdravotnictví Leoš Heger o aktuálních problémech regionálního zdravotnictví a především o přípravě úhradové vyhlášky pro rok 2012, která nastaví parametry financování také pro regionální nemocnice.

Hejtman Hašek vyzval jménem krajů ministra k tomu, aby nová vyhláška zastavila rozevírání nůžek ve financování státních a krajských nemocnic, aby kompenzovala krajským nemocnicím dopady zvýšení DPH a také očekávaný narůst mezd po letošní akci lékařů „Děkujeme, odcházíme“.

Hejtmani žádají vedle toho minimálně 100 procentní úhradu výkonů podle referenčního období roku 2010 (letos je na úrovni 98 procent k roku 2009) a také změnu financováni zdravotnických záchranných služeb (nyní hradí dvě třetiny ze svých rozpočtů kraje a třetinu zdravotní pojištění). Protože ministerstvo zdravotnictví zavede od roku 2012 nový systém úhrad na diagnózu (tzv. DRG systém), požádal Hašek ministra o co nejrychlejší nastavení jednotného systému bez ohledu na velikost nemocnice (nyní ministerstvo zvažuje tříleté přechodné období, kde má docházet ke sbližování sazeb fakultních a regionálních nemocnic). „Pokud ministerstvo konečně po třech letech marných výzev přistoupí na oprávněné požadavky a návrhy krajů, bude to především pro naše pacienty dobrá zpráva, protože začne být odstraňována ekonomická diskriminace regionálního zdravotnictví,“ komentoval závěry dnešního jednání Michal Hašek.

Kraje jsou zřizovateli 52 regionálních veřejných nemocnic v celé České republice.
foto JMK