Hejtmané se dnes přiblížili dohodě s vládou o naplnění memoranda o regionální dopravě

Předseda Asociace krajů a hejtman Michal Hašek s hejtmanem Plzeňského kraje Milanem Chovancem se dnes na jednání na ministerstvu dopravy s ministrem Pavlem Dobešem přiblížili dohodě o dodržení memoranda mezi vládou a kraji na financování ztrátové osobní přepravy.

Ministr dnes hejtmanům přislíbil, že se nebude snižovat suma, kterou mají kraje od vlády dostat v příštím roce dle dohody s vládou Jana Fischera. Celková částka vyplacená krajům na příští rok tak dosáhne 2,6 miliardy korun.

Hejtmané Michal Hašek a Milan Chovanec vládě navrhli, aby byly potřebné peníze získány ze snížení spotřební daně na minerální oleje, která by znamenala vyšší výběr daně. „Jde nám o zajištění dopravní obslužnosti v regionech, aby se lidé mohli bez problémů dostat vlakem do práce a k lékaři,“ zdůraznil po jednání šéf Asociace hejtmanů Michal Hašek. S výsledkem jednání byli hejtmané spokojeni.

Nadále ale přetrvává spor ohledně odvolání moravskoslezského hejtmana Jaroslava Palase z dozorčí rady Českých drah. „Odvolání hejtmana Palase byla chyba vlády. Kraje platí Českým drahám miliardy korun ročně a chtějí mít možnost kontrolovat hospodárnost vynaložených prostředků,“ ohradil se hejtman Michal Hašek proti neústupnosti vlády s tím, že o věci se bude nadále jednat.

Hejtmané se s ministrem také dohodli na dalších jednáních, na kterých bude vyjasněna otázka platnosti memoranda o financování ztrátové regionální železniční dopravy pro příští roky.