Mikulovské gymnázium slavilo 380 let

 

Bohatá tradice, moderní přístup – takové bylo motto sobotních oslav 380 let mikulovského gymnázia spojené se setkáním absolventů školy, kterého se zúčastnil také jihomoravský hejtman Michal Hašek, pod jehož záštitou se setkání uskutečnilo.

Hejtman Hašek v pozdravu účastníkům setkání mj. zdůraznil zájem Jihomoravského kraje na dalším fungování mikulovského gymnázia, které má velký význam pro město i okolí. „Červnovým rozhodnutím zastupitelstva o sloučení Gymnázia Mikulov a Středního odborného učiliště v Mikulově vznikne větší a ekonomicky stabilnější subjekt, který lépe využije společný areál. Věřím, že i v budoucích letech se ukáže, že to bylo správné řešení pro další rozvoj středního školství v Mikulově,“ uvedl.

Součástí oslav byla také prohlídka školy a kulturní program, během kterého zahrála cimbálová muzika a vystoupil soubor Virtuosi di Mikulov. Účastníci setkání si mohli zakoupit Almanach Gymnázia Mikulov 2001-2011 a gymnaziální trička.

Mikulovské gymnázium založil v roce 1631 kardinál František Dietrichstein, tehdejší majitel mikulovského panství. Ten pozval do Mikulova školský řád piaristů, založený v Itálii koncem šestnáctého století. Mikulovská škola se stala prvním ústavem svého druhu ve střední Evropě. K absolventům gymnázia patří mj. nejvýznamnější český přírodovědec 19. století Jan Evangelista Purkyně.
foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK