CEITEC odstartoval svoji činnost

Hejtman Hašek: Potvrzuje se úloha Brna a jižní Moravy jako jedničky mezi regiony ČR v oblasti podpory vědy, výzkumu a inovací

Brno jako budoucí centrum vědecké excelence představuje dnešní konference, která zahájila činnost Středoevropského technologického institutu – CEITEC. Projekt za 5,2 miliardy korun dnes na půdě kampusu Masarykovy univerzity svými příspěvky symbolicky odstartovali předseda vlády Petr Nečas a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek spolu s představiteli zúčastněných vysokých škol.

Jedinečnost CEITEC spočívá v propojení výzkumu věd o živé přírodě s oblastí pokročilých materiálů a technologií. Unikátní přístroje bude využívat na 600 vědců a téměř 1200 studentů, ale také firmy z ČR i zahraničí.

„CEITEC je vynikající věc pro celou Českou republiku, nejen pro Jihomoravský kraj či Brno. Fakticky potvrzuje úlohu Brna a jižní Moravy jako jedničky mezi regiony v České republice v oblasti podpory vědy, výzkumu a inovací. Středoevropský technologický institut do našeho regionu přivede další vědce. To je závazkem pro region. My se budeme snažit v našem regionu vědce udržet. Znamená to například kvalitnější infrastrukturu a také intenzivnější boj za přímé letecké spojení do Brna. Řada špičkových vědců z celého světa bude mít zájem o práci v Brně, pokud samozřejmě budou dopravně dostupní,“ zdůraznil hejtman Michal Hašek.

Jak dále řekl, půjde nyní o to, aby tato investice z Evropské unie byla účelně využita: „Nestačí jen postavit budovy, ale musíme získat také vědce a naplnit CEITEC živou vědou konkrétními projekty. Příchod špičkových vědců zabezpečuje prostřednictvím programu SOMOPRO Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu. V posledních třech letech jsme takto investovali jako jediný kraj v zemi sto milionů korun. Rozhodnutím zastupitelstva na další tři roky uvolníme z krajského rozpočtu dalších sto milionů korun. Jsou to peníze, které se jižní Moravě, Brnu a především vědě a výzkumu bohatě vrátí,“ uvedl hejtman Hašek.
K základním cílům výzkumu v CEITEC patří objasnění vzniku a šíření závažných onemocnění, využití rostlinných systémů jako zdrojů materiálů a biologicky účinných látek nebo vývoj pokročilých materiálů a technologií pro medicínu, energetiku a informační technologie. Ke konkrétním projektům patří například výzkum speciálních hydrogelů, které dokážou slepit naštípnuté kosti pomocí injekční stříkačky bez nutnosti operace.

Špičkové zázemí vybavení budou kromě výzkumníků využívat také české a zahraniční firmy. Jak konstatoval rektor VUT Karel Rais, již nyní je registrována poptávka z řad firem v hodnotě více než 1,6 miliardy korun. Na vzniku centra, které má v Brně v podobě dvou špičkových pracovišť vzniknout do roku 2014, se z vysokých škol a výzkumných ústavů podílejí: Masarykova univerzita, VUT v Brně, Mendelova univerzita v Brně, Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, Ústav fyziky materiálů Akademie věd ČR a Výzkumný ústav veterinárního lékařství.
foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK