Na Nových Mlýnech cvičili čeští a rakouští hasiči

Jednalo se o nejvýznamnější mezinárodní cvičení v letošním roce v teritoriu kraje

Nacvičit záchranu osob z vody pomocí vrtulníku, evakuaci osob pomocí obojživelné techniky nebo odstraňování předmětů z vodní hladiny pomocí výbušnin – to je jen několik z témat společného mezinárodního cvičení českých a rakouských hasičů, které se v pátek a v sobotu uskutečnilo na vodním díle Nové Mlýny a v jeho okolí. Cílem bylo prověřit spolupráci při povodních podle mezinárodní smlouvy mezi ČR a Rakouskem o vzájemné pomoci při katastrofách nebo velkých haváriích.

Součástí cvičících jednotek byly kromě profesionálních záchranářů a hasičů také vodní záchranáři z Českého červeného kříže. Cvičení se zúčastnily přibližně dvě stovky osob z obou stran hranice a značné množství techniky. Jak konstatoval hejtman Michal Hašek, jednalo se o nejvýznamnější mezinárodní cvičení v letošním roce v teritoriu Jihomoravského kraje.

Do akce byli nasazeni hasiči z Hasičského záchranného sboru JMK (např. letečtí záchranáři, střelmistři, obsluha mobilních protipovodňových zařízení), hasiči z Kraje Vysočina nebo také potápěči a speciální obojživelná technika ze Záchranného útvaru HZS ČR v Hlučíně – celkem byly do cvičení zapojeny dvě desítky vozidel. Z rakouské strany se cvičení zúčastnily dvě jednotky vodní záchranné služby Dolnorakouské pohotovostní služby ochrany obyvatel, dále logistická skupina profesionální hasičské jednotky v Mistelbachu a potápěčská skupina Dolní Rakousko sever.

Další společné cvičení záchranného systému Jižní Moravy a Dolního Rakouska s názvem NUGGET CITY 2011 se v sobotu uskutečnilo v rakouském Mistelbachu ležícím asi třicet kilometrů od hranic. Cvičení, které bylo závěrečnou aktivitou projektu „Přeshraniční zásahy jednotek Jihomoravského kraje a Dolního Rakouska v případě katastrof“ (zkráceně „Save.regions“), prověřilo možnosti a efektivitu spolupráce dobrovolníků z Jihomoravského kraje a Dolního Rakouska při řešení mimořádných událostí a spolupráci s ostatními složkami integrovaného záchranného systému. I proto se ho zúčastnili dobrovolníci z Teamu Morava.
foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK