Hejtman jednal s gubernátorkou Chanty-mansijského autonomního okruhu

S gubernátorkou Chanty-mansijského autonomního okruhu Natálií Komarovou jednal dnes při své pracovní návštěvě tohoto ruského regionu hejtman Michal Hašek.

Hejtman Michal Hašek spolu s gubernátorkou Natálií Komarovou probírali nejen možnosti užší spolupráce mezi oběma regiony, ale věnovali se též tématu kooperace mezi podnikatelskými subjekty. Hejtman Hašek představil inovační potenciál Jihomoravského kraje a hovořil o spolupráci letišť na rozvoji letecké dopravy. Tématem jednání byla také možnost zapojení vědců a studentů z Chanty-mansijského autonomního okruhu do projektů Jihomoravského kraje. Jihomoravský hejtman rovněž pozval gubernátorku Natálií Komarovou na oficiální návštěvu Jihomoravského kraje.

Jednání se hejtman Michal Hašek zúčastnil spolu se svými náměstky Ivo Polákem a Václavem Horákem, přítomen byl též velvyslanec ČR v Ruské federaci Petr Kolář a generální konzul Miroslav Rameš. Natálie Komarova je gubernátorkou Chanty-mansijského autonomního okruhu od 1. března loňského roku.

V odpolední části programu navštívila delegace JMK Jugerskou státní univerzitu, kde byla představena činnost lektorátu českého jazyka a podepsána smlouva o spolupráci mezi Jugerskou univerzitou a Jihomoravským centrem pro mezinárodní mobilitu. Hejtmana Haška provázela rektorka univerzity Taťána Karminskaja. Představitelé kraje se také setkali s předsedou parlamentu Chanty-mansijského autonomního okruhu Borisem Chochrjakovem.

Třídenní obchodní mise Jihomoravského kraje v Chanty-mansijském autonomním okruhu se účastní také jihomoravští podnikatelé, a to s cílem navázat užší kontakty s ruskými protějšky. Na programu je též prezentace těchto firem.

Chanty-Mansijský autonomní okruh – Jugra (CHMAO) vznikl v roce 1930 a nachází se ve střední části Západosibiřské roviny a je součástí Uralského federálního okruhu. CHMAO je jedním z nejproduktivnějších a nejrozvinutějších regionů Ruské federace. Dohoda o obchodně-hospodářské, vědeckotechnické a kulturní spolupráci mezi Chanty-Mansijským autonomním okruhem - Jugrou a Jihomoravským krajem byla podepsána v roce 2008.

foto JMKfoto JMKfoto JMK