Dny otevřených ateliérů na Slovácku

Na dny 1. a 2. října 2011 připravila v rámci mezinárodního projektu Porta culturae Galerie výtvarného umění v Hodoníně „Dny otevřených ateliérů“. Dvacet pět autorů z Hodonínska a Břeclavska otevře své ateliéry, představí návštěvníkům výtvarné práce – malby, kresby, grafiky, fotografie, plastiky, keramické objekty. V letošním prvním ročníku milovníci umění nahlédnou do tajů sítotiskové, litografické či keramické dílny, navštíví malířské a sochařské ateliéry a v neposlední řadě shlédnou expozici soukromé fotografické galerie v Ratíškovicích či výstavní expozice v hodonínské galerii s mezinárodní výstavou mladých autorů ARS 51. Vstup do ateliérů a galerií je volný.

V neděli 2. října navštíví vybrané ateliéry milovníci umění z Rakouska. Jejich návštěvu zajistila dolnorakouská organizace Kulturvernetzung Niederösterreich. K programu výstav v Galerii výtvarného umění v Hodoníně ředitel Josef Fantura řekl: „Společnou prezentací se u nás představují čtyři výtvarníci, dva z České republiky a dva ze Slovenska. Českou stranu zastupují malíř Michal Bauer a sochař Jan Kovářík. Ze Slovenska se projektu účastní malířka Ĺudmila Hološková a malíř Rudolf Janák. V galerii kromě stálé expozice právě probíhá také výstava „Cesty imaginace ... ilustrace pro děti“ pražského autora Tomáše Řízka.“ Další ročníky „Dnů otevřených ateliérů“ se rozrostou, jak doufají organizátoři, i do dalších míst Jihomoravského kraje, obdobně, jak ukazují zkušenosti se stále rostoucím starším sourozencem Dnů otevřených ateliérů, s Muzejní nocí.

Autoři a organizace, kteří se do „Dnů otevřených ateliérů“ letos zapojí, označí své ateliéry plakátem s logem akce. Seznam ateliérů zájemci naleznou v informační skládačce dostupné na informačních centrech měst okresu Hodonín a Břeclav a v galeriích, nebo na adrese: http://www.gvuhodonin.cz/uvod/Otevrene-ateliery  .

Pokud se návštěva ateliérů na Slovácku lidem zalíbí, mohou během října navštívit zrcadlovou akci u projektových partnerů Porta culturae. „Dny otevřených ateliérů“ budou postupně pokračovat o říjnových víkendech v kraji Vysočina (8. a 9. 10.), v Dolním Rakousku (15. a 16. 10.) a v Jihočeském kraji (22. a 23. 10.).